Windows Live Messenger 9

17. 12. 2008  •  Petr Brádler  •  4 komentářů 

WLM 9 je program pro Instant Messaging (IM) což do češtiny přeloženo znamená zasílání zpráv. I když ono to už dnes není jen o psaní zpráv, ale také o posílání souborů, přenosu audia a videa, konferencích, hraní her a dalších funkcích. Ale přesto klasický chat je asi nejčastěji používaný. Další IM programy/protokoly/klienti jsou například ICQ, Jabber, Skype, Miranda, Qip, ad.

Live Messenger 9

Pokud již Messenger znáte z dřívějších verzí, co nabízí devítka nového? V rychlosti je to nový líbivější design, práce se skupinami, zrušeny byly bohužel sdílené složky – nahradil je Live SkyDrive, zobrazování novinek přímo na panelu Messengeru.

Hlavní panel

Na hlavním panelu je možné vidět nové rozložení, kdy si můžete kontakty přidat do Oblíbených anebo vytvořit již zmiňované skupiny a rychle tak zahájit konferenční chaty. Nově jsou také přehledněji řešeny stavy kontaktů jako je online, nerušit, pryč, apod. Je to poznat hned podle barevného rámečku kolem avataru. Je to ideální pro lidi, kteří neignorují tyto statuty :-) .

Dole rotují novinky, které kontakty udělaly – nový příspěvek na blog, nové Twittnutí, nové fotky. Prostě vše co se kolem nich šustne. Je možné si nastavit, o jakých novinkách chcete být informováni.

Samozřejmostí jsou také různé motivy, barvičky nebo velikosti avatarů. Kliknutím na obálku nahoře vpravo se automaticky otevře e-mailový klient.

Chatovací okno

V chatovacím okně byly avatary přesunuty doleva. Nahoře je menu, ze kterého si můžete vybrat audio/video chat, spustit hry, spustit konferenční chat, atd. Taky zde je vidět podle barvy rámečku status kontaktu. Mezi informacemi kontaktu vidíme taky poslední novinky – jaké soubory nahrál na SkyDrive, co napsal do svého blogu, …

Pomocí Live Messenger můžete posílat také jednoduché kresby/náčrtky, hlasové záznamy, fotky. Jak je vidět na screenshotech, při posílání souboru je vidět o co se jedná (pokud jde o obrázek). Při posílání fotek se automaticky okno přepne a je možné si fotky ihned prohlížeč a listovat mezi nimi. Vše jednoduché, pěkné a funkční.

Live Messenger 9, chatLive Messenger 9, posílání fotekLive Messenger 9, kreslení

Co mě zamrzelo je odebrání Sdílených složek, které se automaticky synchronizovaly. Nyní je toto napojeno přímo na SkyDrive, kam můžete nahrávat jakýkoliv obsah a každý má k dispozici 25 GB prostoru. Soubory můžete sdílet pro různé lidi i ty, kteří nemají Live Messenger. Druhou možností je používat Live Mesh.

Výhodou kontaktů v Messengeru je to, že jsou automaticky synchronizovány s Live Mail a pokud uživatel provede nějaké změny, automaticky se projeví všude, kde tyto změny přijímáte (pracovní či osobní počítač, mobilní telefon).

Osobně považuji WLM 9 za nejlepšího současného IM klienta s nejvíce možnostmi. Nemá ale cenu kohokoliv přesvědčovat. Vyzkoušejte, uvidíte. Je to zdarma.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: ,


4 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Scotty

  Dole v hlavním okně se zobrazují i twitnutí? Nebo jste tím myslel jednotlivé statusy? Protože by mě docela zajímalo, zda jde twitter s těmito statusy nějak propojit, například jako Facebook…

 • 2 | Petr Brádler

  Ten spodní panel se dá rozšířit. Je potom trošku vyšší a zobrazuje i text Twittu.

 • 3 | Luboš Kučera

  Jo novej WLM je užasnej. Škoda těch sdílenejch složek, zvyknul jsem si na ně. Super by bylo, kdyby Ski Drive šlo nějak napojit jako FTP. Přes web to není zrovna 2x pohodlné. Na webu live.com byly ještě včera informace o zasílání SMS o přijatých zprávách, e-mailech apod. a zřejmě předběžnou reistraci tel. čísla (nefungovalo to) a jaksi to stáhli. Asi si ještě počkáme. Dobré je, že už i programy třetích stran zareagovaly. Patch (http://apatch.org/downloads.php) na odstranění reklamy i rozšíření programem Messnger Plus! (http://www.msgplus.net/) už jsou dostupné i pro WLM 9.

 • 4 | Petr Brádler

  [3] Sdílené složky nově řeší lépe než SkyDrive Live Mesh, který zajišťuje synchronizaci dat ještě lépe.

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn