Windows Live Fotogalerie – také s rozpoznáváním obličejů

4. 2. 2009  •  Petr Brádler  •  Žádný komentář  

Před měsícem jsem psal, co mě zaujalo na MacWorld 2009 – především novinky v iLife 2009 (iPhoto ’09, iMovie ’09) – a tam automatické rozpoznávání obličejů na fotkách. To jsem ještě nevěděl, že podobnou funkci nabízí také Windows Live Fotogalerie. Dosud jsem používal pouze fotogalerii ve Windows Vista. Pojďme si ji představit blíže.

Live Fotogalerie nabízí také program na počítač a současně webové rozhraní. Na počítači se jedná pro běžné uživatele o naprosto dostačující fotogalerii, kam se importují nové fotky a videa z telefonu nebo foťáku, automaticky se třídí podle data pořízení, je možné je štítkovat/tagovat, provádět základní grafické úpravy (jas, kontrast, barevné podání, ořez, otočení, nějaké ty efekty), které lze kdykoliv vrátit zpět, označovat lidi nebo skupiny lidí na fotkách pomocí rozpoznávání obličejů, spouštět prezentace, nahrávat na web do různých služeb nebo synchronizovat mezi počítači. To vše nabízí Live Fotogalerie.

Windows Live Fotogalerie
vlevo základní třídící položky, vpravo informace o fotografii, o osobách na ni, dole možnost spuštění slideshow, zobrazení a velikosti náhledů
Windows Live Fotogalerie
zde je vidět osoby, které byly označeny na fotkách

Import s pomocí skupin

Při importu si můžete šoupátkem nastavit časové rozmezí v jakém se daná skupina/-y fotily. Je to užitečné v případě, kdy fotíte na dovolené na více místech v různém čase (dny, hodiny). Potom si nastavíte, že první skupina se vztahuje k jedné oblasti/události a další k jiné (nějaký výlet, apod.). A nakonec tyto skupiny můžete rozdílně pojmenovat a oštítkovat.

Windows Live Fotogalerie, import skupin

Rozpoznávání obličejů

Zatím to není v Live Fotogalerii na takové úrovni jako v iPhoto 09, tedy automaticky, ale rozpoznávání zde funguje také. Při prohlížení fotek fotogalerie zaregistruje obličeje a nabídne je k identifikaci. Nešikovné mi připadá, že dotyčné lidi musím mít v kontaktech.

Windows Live Fotogalerie, rozpoznávání obličejůWindows Live Fotogalerie, rozpoznávání obličejů

Synchronizace fotek mezi počítači

Live Fotogalerie dokáže také synchronizovat fotky mezi počítači. Stačí být přihlášen současně na dvou počítačích.

Fotogalerie na webu

Spojení programu s webem funguje oběma směry. Můžete jednoduše fotky nahrávat na web do svého profilu, následně upravit oprávnění, kdo si může fotky prohlížet (např. jen rodina, přátelé, vybraní jednotlivci) a také si fotky stahovat do počítače.

Typický příklad, kdy jeden známý fotí na akci, následně fotky nahraje do svého profilu, nastaví oprávnění pouze pro lidi, kteří na akci byli (není potřeba, aby fotky viděl každý :-) ), vy se potom připojíte a sadu fotek si stáhnete. Jednoduché a funkční.

A takhle to potom na webu vypadá. Zajímavá je slideshow fotek, kdy se barevné pozadí mění vždy podle zobrazované fotky (podle převažující barvy na fotce) a dotváří tak atmosféru při prohlížení.

Windows Live Fotogalerie na webuWindows Live Fotogalerie na webuWindows Live Fotogalerie na webu

Fotky můžete jednoduše publikovat také do Facebooku, Google Picasa nebo Flickr nebo přidat do již existujících fotogalerií na webu. Seznam pluginů pro upload.

Windows Live Fotogalerie publikování na web

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,

Žádný komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn