Windows 7 v Evropě bez IE8

12. 6. 2009  •  Petr Brádler  •  Žádný komentář  

Tahle zpráva mě dokonce mírně naštvala, protože tak dlouho se Evropská komise sere do podnikání jiné firmy (v tomto případě Microsoftu) až se ucho utrhne, končilo by pořekadlo. Protože Opera software viní Microsoft z toho, že si udržuje na trhu s internetovými prohlížeči monopol a nedovolí jejímu produktu řádně vyniknout, bylo možné, že EK ve své moudrosti nařídí Microsoftu, aby přímo podporoval svou konkurenci tím, že přidá software třetích stran do svého operačního systému. Přitom Firefox drží nemalý díl trhu.

No a co se nestalo? Microsoft vzal situaci do svých rukou. Než se soudit s byrokratickou EU a opakovaně ji dotovat milióny a miliardami dolarů, nebo podporovat konkurenci, tak zvolil cestu, kterou může sám ovlivnit a tou je vydání Windows 7 E, které budou dostupné pouze v Evropě a nebudou obsahovat internetový prohlížeč IE8. Ony totiž defaultně nebudou obsahovat asi prohlížeč žádný a budou je tam muset dle svého uvážení instalovat přímo výrobci počítačů (OEM verze). A toto by měla být jediná verze Windows 7, kterou si v Evropě pořídíme. Není to stejná situace, kdy musel vydat Windows N bez Windows Media Playeru, a které se „překvapivě“ moc neprodávaly.

EU utře hubu a bit bude jen konečný uživatel. Už vidím ty situace, kdy výrobci počítačů nahrají do systému nejběžnější prohlížeče, tedy IE a FF a Opera bude tam, kde je teď; druhá varianta je ta, že se budou chtít zavděčit všem a pak tam nahážou vše od IE po Chrome a uživatel bude mít dobrý základ pro testování alá webdesigner :-) ; anebo aktivisti nahrají do systému pouze nějaký „exotický“ prohlížeč a uživatel pak bude hledat své modré éčko a nenajde ho :-) . No opravdu jsem zvědav, jak celá tahle šaškárna skončí. Windows 7 tu máme za několik měsíců, tak by se měli úředníci rychle domluvit.

Microsoft prý v této souvislosti nabídne v obchodech speciální CD, na kterém bude instalace Internet Exploreru 8 nebo si jej budeme moci stáhnout přes FTP. Ideální by byla v téhle situaci instalace v rámci Windows Update, ale to by asi zase neprošlo Bruselem. Uvidíme…

Související články

Rubrika: Zajímavosti

Štítky: , ,

Žádný komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn