Shock 4Way 3D aneb Mac Spaces jinak

13. 12. 2007  •  Petr Brádler  •  8 komentářů 

O podobné beryl kostce jsem psal již dříve, dnes to bude prográmek, který se jmenuje Shock 4Way 3D a vytváří také virtuální plochy na Windows.

Zmínka o Spaces, které jsou součástí nového Mac OS X Leopard je za prvé reklamní a za druhé z důvodu, že Shock4Way je Spaces vcelku podobný (poslední zmiňovaná varianta, grafická podoba).

Abych nepopudil „sadaře“ – nejsem majitelem úžasného operačního systému Mac OS X Leopard, srovnání je velmi obecné a zakládá se pouze na informacích poskytnutých na webu Apple a z jejich videoprůvodce.

Virtuální plochy se dají použít pro jakési setřízení pracovních nebo osobních věcí na pracovní ploše Windows. Například na jedné ploše budete mít čistě pracovní věci, na další otevřené dokumenty, do kterých potřebujete nakouknout jen občas a na první ploše by zbytečně zavazely, na třetí pak třeba Outlook, atd. Záleží, jak to komu vyhovuje.

Shock 4Way 3D nabízí několik forem grafického ztvárnění těchto ploch – klasická krychle, vlnící se krychle, krychle zevnitř, Flip3D (via Windows Vista) a konečně rozložení podobné tomu ze Spaces.

Shock 4Way 3D, CubeShock 4Way 3D, CubeShock 4Way 3D, Cube CurveShock 4Way 3D, InsideShock 4Way 3D, Flip3DShock 4Way 3D, Spaces

K dispozici jsou „pouze“ čtyři plochy. Přepínat mezi nimi lze třemi způsoby: 1) kliknete na ikonu v tray a vyberete si, 2) podržíte zvolenou kombinaci kláves a zobrazí se stejná možnost jako v první variantě, 3) přecházíte na jednotlivé plochy přímo pomocí kombinace kláves přiřazeným těmto plochám.

Když se vám všechno pomíchá, stačí spustit manažera ploch a jednoduše myší přetáhnout požadované aplikace/okna tam kam patří nebo kde si je přejete.

Manažer ploch v programu Shock 4Way 3D

Možnosti jako změna pozadí, zoom, průhlednost oken jsou samozřejmostí. Pro majitele Windows Vista je k dispozici gadget pro přepínání ploch.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,


8 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | wiru

  Take nejsem nejaky zastance Macu, ale.. Co se tyce aktivace Spaces, zajedu mysi do rohu (skvele, rychle), to je prvni velka vyhoda.. drobnost, ale potesi.. a pote hlavni vyhodu vidim v tom, jak snadno lze prehazovat okna do jinych ploch.. zkratka jen chytnu to okno co potrebuji a presunu ho na jinou plochu.. tady je k tomu manager, ale to neni ono.. Ale jinak pekny, programek urcite zkusim.. :)

 • 2 | Petr Brádler

  [1] Jak můžeš napsat takový komentář, pokud jsi jej ještě nevyzkoušel?

  aktivace Spaces, zajedu mysi do rohu (skvele, rychle), to je prvni velka vyhoda
  Funguje to stejně, kliknu na ikonu v tray

  tady je k tomu manager
  Manažer se spustí jednou kombinací kláves – třeba Win+Z a pak se programy přetahují stejně jako ve Spaces.

 • 3 | Lukáš Halm

  [2] Kdyby si někdy dělal na macu tak takovou blbost nikdy neřekneš. Mac je o kráse a jednoduchosti. Na něco mi stačí 3 táhnout myší, kdežto u windows to jde sice taky, ale za cenu, že napřed musím někde najít nějakou ikonečku, mezi 10 dalšími, tu zmáčknout, v dalším okně udělat co chci, určitě nebude chybět tlačítko použít a následně ok. No co je rychlejší? Zajdi si někdy do iStylu a hraj si chvíli s macem.

 • 4 | Petr Brádler

  [3] K tomu mám jen dvě poznámky:
  1) Určitě jsi ten program neviděl (což je pochopitelné, jestli máš Maca), takže ho nemůžeš posuzovat ;-) .

  2) Napsal jsi to dobře. Mac je na krásu a jednoduchost. Jenže já mám PC na práci a efektivitu.

 • 5 | Lukáš Halm

  [4] Ano neviděl, takové programy akorát zbytečně vytěžují počtač. Ve kšole jsem dostal IBM noťas a tak už i trochu vím co to windowsi jsou. Nevím tedy jak můžeš říkat, že je máš na práci, když co chvíli mi někde vyskakují různé blbinky, padají programy, něco nefunguje a dlaší nepochopitelné věci. Nehledě na neohrabanost aplikací.

 • 6 | VfB

  no podle mně virtuální desktopy se používají hlavně na organizaci spouštěných aplikací a používají je většinou pokročilí uživatelé, kteří adresář plocha vůbec nepoužívají (mají ho bez ikon)
  tohle řešení se mi zdá sice efektní ale nepraktické, v alternativních GUI, např. LiteStep nebo BlackBox nebo linuxových windows managerech jde běžící aplikace posouvat v rámci virtuálních desktopů a to buď nějakou klávesovou zkratkou, přetažením myši nebo někdy i pomocí malého manažeru ploch s “ikonkami” oken v dolní/horní/levé/pravé liště, kde jsou jednotlivá okna představována malými obdélníčky v poměrné velikosti
  navíc lze tyto správce ploch provozovat na všech versích windows bez nutnosti spouštět “themes” nebo aero a co naplat různé grafické hračičky se po nějaké době okoukají, ale promakané ovládání je výhodou stále

 • 7 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

  Shock jsem zkoušel, ale praktičtější mi přijde Yod’m 3D, respektive jaho nástupce DeskSpace. No a nakonec – když už jde o vzhled, tak mi vadí, že Shock “mrší” tlačítko start ve Vistě na jiné, než primární ploše, respektive na té, na níž přetáhnete položku Start v manažeru. Nebo jste si nevšimnul, jak se kulaté Start tlačítko podivně změnší, tak, aby nevystupovalo z hlavního panelu?
  Je to sice prkotina :) , ale přeci jen mi přijde praktičtější přetáhnout okno programu za roh obrazovky přímo u Yod’m, či DeskSpace, než spouštět manažer a přetahovat tam zástupce. A když nevím, kde okno je, tak kliknu na ikonu programu do Systray a jedním kliknutím se přenesu na zvolenou plochu a okno programu je přeneseno do popředí.
  Ale je to samozřejmě věcí pohledu. Shock má povedené efekty, ale hlavní je praktičnost využití, tedy např. i možnost mít na každé ploše zobrazeny jiné ikony, což Shock nenabízí – alespoň jsem to nikde neobjevil :) .

 • 8 | Jan Fojtik

  Tak na prvni pohled to vypada pekne, nastaveni trochu krkolomne, ale budiz.. Nicmene, ma predstava, ze to bude fungovat podobne jako OS X Leopard, ktery pouzivam v praci, byla dosti mylna… Nekdy se to chova naprosto nevyspitatelne, napr, na plose 1 jsem si nechap prazdno, na plochu 2 jsem si nastavil firefox, na plochu 3 jsem dal thunderbirt a na plochu 4 illustrator. VYSLEDEK: Thunderbirt se zobrazuje jak na plose 1 tak na 3, v illustratoru se nezobrazuji podokna nastroju apod. a jeste mi to uplne posralo listu Rocket Dock… Takze verdikt? Asi bych byl dost sprosty… ale na druhou stranu, je to free a na nejake to solichani…mozna… ale na praci ROZHODNE NE!!!!!

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn