První den s Windows 7 – systém

16. 2. 2009  •  Petr Brádler  •  Žádný komentář  

Včera jsem to už nevydržel, přidal do počítače nový disk a na něj nainstaloval nový operační systém Windows 7 (betaverzi, build 7000). Visty si samozřejmě nechávám na původním disku, protože Windows 7 budou podle posledních informací fungovat pouze do 1. srpna 2009, nebo po dobu 180 dní. Podle toho, co přijde dříve. A i kdyby do té doby Microsoft stihl vydat finální verzi, přechod nebude možný.

Instalace

Instaloval jsem si 32-bitovou verzi, protože stejnou používám také u Win Vista a chtěl jsem se vyhnout problémům s nekompatibilitou ovladačů. Instalace proběhla v klasickém čase, do půlhodinky, stejně jako Visty. Po spuštění se automaticky načetla většina ovladačů. Protože jsem měl připojený telefon, nainstaloval se i Windows Mobile Device Center. Doinstaloval jsem pouze zvuk a ze zvyku poslední ovladače pro grafickou kartu. Vše ostatní fungovalo – video, internet, webkamera, TV karta. Ještě online aktivace a šlo se prozkoumávat.

Windows 7, Device Central

Hlavní lišta (taskbar)

Na první pohled zaujme právě změna hlavní lišty, začneme tedy u ní. U samotné lišty můžeme nastavit její pozici (po stranách monitoru) a výšku/šířku. Položky/ikony na liště můžeme nastavit třemi způsoby:

  • vždy sjednotit, bez popisků;
  • sjednotit pokud je lišta plná, s popisky;
  • nikdy nesjednocovat, s popisky;
  • a můžeme zvolit mezi zobrazením malých a velkých ikon.

První způsob je základní, ten novátorský pro Windows 7. Každý program představuje pouze ikona bez popisků. Pokud je v rámci programu otevřeno více oken (Internet Explorer 8, Průzkumník), můžeme mezi nimi přepínat pomocí náhledů. Každá ikona, pokud je program spuštěný, je podbarvena při přejetí nejvýraznější barvou dané ikony. Pěkné. Vícenásobné náhledy fungují u Microsoftích produktů (Office, Explorer, IE). U Firefoxu, Opery nebo Chrome zatím fungoval pouze jeden náhled. Ikony lze libovolně přesouvat doleva a doprava. Výhoda je především v tom, že když si zvyknete na určité uspořádání ikon, vždy rychle najdete tu správnou.

Náhledy jsou užitečné taky v případě, kdy potřebujete opravdu jen nahlédnout na jiné okno, do jiného dokumentu. Najedete dole na liště na náhled okna a všechny ostatní zmizí. Když myší odjedete pryč, objeví se opět původně otevřené okno, ve kterém pracujete. Každý potom zjistí, jestli a v jaké situaci je funkčnější použít náhled nebo klasické Alt-Tab přepnutí oken.

Práci usnadňuje další funkce lišty/náhledů. V případě, že máme otevřeno více oken, držíme Ctrl a klikáme na ikonu, listuje pouze v této aplikaci, oproti Alt-Tab, kdy projíždí všechny. Pokud podržíme Shift a klikneme na ikonu, otevře nové okno/dokument. Stejnou funkci zastane kliknutím kolečka na ikonu. Naopak pokud klikneme kolečkem na náhled, dokument/okno zavřeme.

Windows 7, hlavní panel (taskbar)
základní zobrazení hlavní lišty ve Windows 7
Windows 7, hlavní panel (taskbar) s malými ikonami
verze s malými ikonami

Další dvě možnosti se podobou blíží klasickému zobrazení u starších Windows. Tedy tlačítka s popisem. Pokud je program zavřený, zobrazí se pouze ikona. Po zapnutí se zobrazí i text.

Windows 7, hlavní panel (taskbar)

Jumplist

Kliknutím na ikonu pravým tlačítkem myši, nebo držením levého tlačítka a jakoby vytažením nahoru, se otevře Jumplist. Taková rychlá nabídka, která se váže k danému programu. Nejčastěji tam je možnost program zavřít, přišpendlit k liště, naposledy otevřené soubory nebo soubory oblíbené/přišpendlené, které chcete mít rychle k dispozici, historie navštívených stránek.

Windows 7, Jumplist

Složky, knihovny (Libraries)

Knihovny jsou další výraznější novinka. Jsou to v podstatě skupiny složek definované uživatelem, ať už podle typu (fotky, videa) nebo určení (projekty). Do knihoven lze jednoduše přidávat nebo ubírat další složky a celou knihovnu sdílet např. v rámci domácí sítě.

Windows 7 - řazení podle složek
Knihovna pro fotky/obrázky – obsahuje 3 složky – řazená podle složek
Windows 7 - řazení podle tagu
řazená podle tagů/štítků
Windows 7 - řazení podle času
nebo podle času

Témata (Themes)

Co se týče vzhledu, nepřináší Windows 7 v porovnání s Vistami moc změn. Maximalizovaná okna si zachovávají barvu horní lišty (ve Vistách ztmavne) a novinkou jsou témata, která si pamatují jak pozadí, který jde nastavit v rámci jednoho tématu více i s opakováním, tak barevné nastavení oken, ikon ad.

Windows 7 témata (themes)
Přehled témat ve Windows 7

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,

Žádný komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn