První den s Windows 7 – programy

16. 2. 2009  •  Petr Brádler  •  Žádný komentář  

Windows Media Player 12 (WMP 12)

Jako první program jsem si pustil Windows Media Player 12 (WMP 12), abych vyzkoušel audio a video. WMP je i přes všechny svoje nevýhody, které uvádějí jeho odpůrci, vynikající kus software. V jednom příjemně vypadajícím a přehledném rozhraní nabízí možnost přehrávat audio, video, prohlížet si fotky nebo pustit nahrané pořady z TV. Snad na jedno kliknutí vypálí audio CD nebo synchronizuje hudbu s mp3 přehrávačem nebo telefonem.

Media Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehrávání

Ve 12. verzi je to vše ještě snazší. V levé části si můžete sami navolit, které položky chcete u audia/videa/… zobrazit – umělec, album, hvězdičky, složky, tagy, čas pořízení, žánr. Samozřejmostí je bleskurychlé indexové vyhledávání.

Na pravé části je seznam přehrávaných položek. V nové verzi můžete šipkami doleva/doprava nově rychle přepínat mezi vytvořenými playlisty nebo sériemi přehrávaných skladeb. V domácnosti můžete taky Media Playery na jednotlivých počítačích propojit a přehrávat tak hudbu, kdekoliv. Nově je také přidaná funkce „Play To“, díky které spustíte přehrávání na jiném počítači. Například z počítače v pracovně zadáte spuštění filmu v počítači v obýváku, který jej pustí na projektor.

Media Player 12, přehráváníMedia Player 12, přehrávání

Nově také WMP 12 rozlišuje okna pro knihovnu a přehrávání. Přepínat mezi nimi lze ikonou vpravo dole nebo zkratkami Ctrl + 1 a Ctrl + 3. Ctrl + 2 jej přepne do nastaveného skinu. Na těchto screenshotech je světlé okno knihovna a tmavé přehrávání. Pro každé okno je možné nastavit jinou velikost. V základním nastavení je u okna pro přehrávání zapnuto „Always on top“, což mi hodně překáželo. Po chvilce zkoumání jsem zjistil, že to lze vypnout. Volbu najdete pod tlačítkem úplně vpravo nahoře.

A poslední novinkou, na kterou jsem přišel je možnost přidat skladbu přímo za aktuálně přehrávanou pomocí „Play next“. Dříve to chybělo. A spíše takovou zajímavostí je možnost si pustit jen náhled písničky. Jakmile myš posunete z tlačítka náhledu jinam, vrátí se zpět k původně přehrávané skladbě.

Náhled skladby ve WMP 12
Náhled na skladbu

Media Center

Zde se toho příliš nezměnilo. Ovládání na TV musí být jednoduché a přehledné a to Media Center splňuje dobře. Změna, kterou ale hodně vítám je nově přizpůsobené posouvátko s náhledem. Jde tak velmi rychle přesouvat pozici ve filmu. V předchozí verzi bylo posouvání pouze skokové nebo pomocí přetáčení. Film nešlo přesunout na přesnou pozici. Vylepšená byla i možnost dotykového ovládání, ale to já neocením, protože takovým monitorem zatím nedisponuju.

Media Center, Windows 7Media Center, Windows 7Media Center, Windows 7Media Center, Windows 7

Live Messenger ve Windows 7 – jak jej dostat do tray

Jsem prozatím zvyklý mít ikonu WLM v tray, aby mě nerušila na hlavní liště. To Windows 7 v základním nastavení neumožňuje. Existuje ale možnost mu nastavit režim kompatibility s Windows Vista a potom už bude zpátky na svém místě.

Live Messenger na Windows 7 v tray

Gadgety (miniaplikace)

Zatím jich moc není. Některé, které fungovaly ve Vistách zde nefungují. Narazil jsem ale na pár povedených. Další naleznete na BuildAGadget.com.

  • System monitor – může zobrazovat IP adresu, datum a čas, vytížení procesoru a RAM, sílu Wi-Fi signálu výdrž baterie. Nabízí také nástroje pro vyhledávání v WHOIS, IP Lookup, DNS Lookup, Trace route, Ping server.
  • Date and time – klasika, užitečný je především pro svůj budík
  • System Control – urychluje přístup k různým nastavením, odhlašováním, hibernací, atd. Pro mě opět užitečný především pro automatické vypínání počítače.
  • Počasí a přístup k Media Center je už přímo v systému
Miniaplikace (gadget) ve Windows 7

Dalším programem, který patrně masově přinese až Windows 7 je Internet Explorer 8 (IE8) a o tom si můžete přečíst kousek vedle.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,

Žádný komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn