Představení Google Chrome OS

8. 7. 2009  •  Petr Brádler  •  2 komentářů 

Google před devíti měsíci představit nový internetový prohlížeč Google Chrome, který, jak píšou, je navržen pro lidi, kteří žijí na internetu, hledají informace, posílají emaily. Prostě běžné lidi. Včera zveřejnili informace, že připravují nový projekt a to nový operační systém – Google Chrome OS – který by měl změnit pohled na pojem „operační systém“. A to zejména z dnešního pohledu, kdy se dá hodně aktivit provozovat pouze s připojením k internetu.

Google Chrome OS je jednoduchý systém postavený na open-source základech a měl by cílit na netbooky, kde se opravdu předpokládá jen činnost spojená s brouzdáním na internetu. Ještě letos by měl být uvolněn zdrojový kód a samotný produkt bude dostupný v druhé polovině roku 2010.

Google Chrome OS by neměl být zaměňován s Google Android, jež je navržen tak, aby fungoval napříč různými produkty od mobilních telefonů přes set-top boxy nebo netbooky. Samozřejmě, že v některých oblastech budou nabízet podobné služby. Je to tedy velký krok k tzv. cloud computingu, což přináší jak výhody – levnější nebo zcela zdarma nabízený software, dostupnost kdekoliv, kde je internet, nepotřeba synchronizace, ale také nevýhody – nespustíte na tom náročnější programy/hry nebo software, který je dnes vázán na prostředí známých OS a také je otázkou jak kvalitní webové aplikace v budoucnu budou (např. Google Docs je výborný počin, ale srovnávat jej třeba s Office 2007 prostě nejde). Každý si vybere to, co mu vyhovuje nebo dostačuje.

Jirka Tvrdek, tweet

Otázka taky je, jak moc budou uživatelé „nahraní“ pokud např. nepojede internet nebo webová služba. To mě napadlo, když jsem si četl tweet od Jirky Tvrdka. :-)

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,


2 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

  • 1 | blizz.boz

    nemyslím si že je to dobrý nápad viac v mojom článku:

    http://ipremiere.eu/google-facebok-alebo-koľko-máme-dnes-veľkých-bratov.html

  • 2 | Jan Kodera

    Tak Google věří v budoucnost webových aplikací a snaží si vytvořit platformu, která je bude dobře podporovat. Pokud nastane výpadek služby, má Google v záloze Google Gears či přímo implementaci HTML 5.

    To SimpleGTD je smutný případ, ale zjevně nevyužívají cloud computing. Jinak si moc nedovedu představit, že by celý den nejela nějaká služba. Či případně jim je to fuk a to je ještě horší.

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn