Postřehy z Apple WWDC 2009 Keynote

9. 6. 2009  •  Petr Brádler  •  Žádný komentář  

Nebudu psát o všech novinkách, které si Apple připravil, ale spíše o novinkách a funkcích, které mě zaujaly, nebo ke kterým mám co poznamenat. Vynechám poznámky, které tam někteří řečníci měli vůči Windows, protože je to směšné. Je to jako současná politická situace, kdy na sebe ODS a ČSSD hází jen špínu.

Mac OS X Snow Leopard

  • Stejně jako dříve, mě opět zaujala pěkná a intuitivní práce s videem a jeho střihem.
  • Některé funkce ve Windows již dávno jsou, jako například zvětšování náhledů položek ve složce, u některých funkcí přináší Apple vylepšení nebo řekněme jiný přístup. Například náhledy souborů přímo ve složce bez nutnosti soubor spouštět. Lze to použít jak u dokumentů, tak třeba u videa nebo fotek. Vista má tuto funkci od začátku, ale trochu nešťastně řešenou. Apple nabízí náhledy přímo při najetí na ikonu/náhled souboru, což se mi zdá pohodlnější.
Náhledy souborů ve složkách, Win Vista
  • Určitě zajímavá je také cena $29, což je cena pro uživatele Leopardu za upgrade na Snow Leopard. Běžná cena Snow Leopard je $129. Podobně bych si to představoval i u upgrade z Vista na Windows 7 :-) . Jen nechápu proč je Apple tak izolovaný a nedovolí instalovat OS X na běžné PC, ale pouze na přístroje od Apple. Samozřejmě, ekonomické zájmy, ale osobně si nekoupím byť hezký, ale předražený 15" notebook za 65.000,– Kč, když mě taky pěkný HP ProBook stojí řekněme 18.000,– Kč.

Safari 4

  • Ve finální verzi Safari 4 (v 4.30.17.0) byly záložky/taby přesunuty pod adresní řádek, což mi osobně vyhovuje, protože předtím jsem byl vždycky zmatený, když jsem nové záložky hledal. Byly tam tak trochu ztracené. Provedení u Google Chrome mi vyhovuje, protože tam jsou záložky jasně odděleny od hrany okna.
  • Jinak se na první pohled asi nic nezměnilo. Je rychlejší a takové ty marketingové řeči.
Safari 4

iPhone 3G S + iPhone OS 3.0

  • Kopírování a vkládání textu není nic, čím by iPhone ohromil, ale dělá to vcelku uživatelsky příjemně.
  • Stejně tak mě pobavila možnost sdílení internetového připojení s notebookem. Já, jako uživatel Windows Mobile na HTC, s tímto pracuji již roky.
  • Zajímavé hlasové ovládání – Voice Control. Dá se hlasově vytáčet nejen podle jména, ale také podle diktovaných telefonních čísel. Stejným způsobem se dají spouštět aplikace nebo hudební soubory a playlisty. Otázka je, jak bude rozpoznávání řeči fungovat v češtině.
  • Užitečná funkce je také vyhledání mobilu, když jej ztratíte – Find my iPhone. Dostupná je uživatelům mobileMe. Pokud jen někde zapadne a nejde ho najít, můžete si na něj poslat zvukový signál, který bude vyhrávat i když máte vypnuté zvonění. Pokud vám ho ale ukradnou a máte na něm citlivá data, můžete poslat příkaz, který všechny tyto data smaže. Pokud se jedná o opravdu citlivá data, je lepší o ně přijít (pokud je nemáte zazálohované) než aby se dále nekontrolovaně šířily.

To je asi tak všechno, co mě na poslední Apple Keynote zaujalo.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,

Žádný komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn