Porovnání IE7 + IE7Pro a Opery

16. 12. 2007  •  Petr Brádler  •  10 komentářů 

Ačkoliv můj oblíbenec mezi internetovými prohlížeči je již dlouhou dobu Opera, po zakoupení Windows Vista před rokem jsem začal stále častěji používat také Internet Explorer 7 (IE7). Pro náročné uživatele je Opera připravena k použití takřka ihned po instalaci, IE7 je v čisté instalaci prohlížeč pro masy a k pohodlnému používání mu dost chybí. Hodně z těchto nedostatků řeší nadstavba (Add-On) IE7Pro, kterou si můžete stáhnout zdarma, v současné době ve verzi 1.2.

Článek je tedy o tom co se mi líbí na Opeře a hledal bych to při přechodu na IE7 a opačně. O Firefoxu se zmiňovat nebudu, neboť ho nemám rád. To už se mi více zalíbilo Safari od Apple (asi kvůli tomu nádechu exotiky :-) ).

Vzhled

Operu si může každý přizpůsobit svým potřebám a svému vkusu díky skinům a možnosti přesouvat, přidávat nebo ubírat jednotlivé lišty. IE7 vypadá již v základu velice dobře. Padne jednoduše do „Vista stylu“.

OperaIE7

Rychlý přístup vs. Rychlé stránky

Opera s nabídkou „Rychlý přístup“ přišla první a tuším, že ve verzi 9.2. Na úvodní stránce si můžete navolit na matici 3×3 své oblíbené weby a urychlit si tak k nim přístup. IE7Pro jde ještě dále a nabízí tuto matici rozšířit téměř jakkoliv. Na řádek lze zvolit od 1 do 6 webů a řádků lze zvolit od 1 do 4. Tedy matice 1×1 až 6×4. V „Rychlých stránkách“ si můžete navolit až 24 webů. Na obrázku ukazuji maximální počet.

Opera, Rychlý přístupIE7, Rychlé stránky

In-line vyhledávání, internetové vyhledávání

Vyhledávání funguje v obou prohlížečích skoro stejně. V Opeře pro vyhledávání zmáčknete tečku a píšete a postupně se zobrazují nalezené části textu, které jsou barevně zvýrazněny. Chcete-li hledat pouze v odkazech zmáčknete čárku. V IE7 zmáčknete kombinaci Ctrl + F nebo F3 a následuje stejný proces. IE7 navíc umožňuje rozlišovat velká a malá písmena a počet výsledků sečte. Na další nalezený údaj se dostanete zmáčknutím klávesy F3.

Opera, vyhledávání na stránce
IE7, vyhledávání na stránce

Co se týká vyhledávání ve vyhledávačích jako je Google, Seznam nebo překládání pomocí slovníků na internetu, funguje vše stejně. Pro vyhledávání pomocí Seznamu stačí napsat "s hledaná fráze", apod.

Zvětšování písma, zoomování

Zatímco Opera umí zvětšovat webovou stránku „pouze“ pomocí zoomování a to podržením Ctrl a točením kolečka nebo pomocí kláves +/-, IE7 nabízí jak zoomování tak zvětšování písma (můžete si na to vytáhnout tlačítko na lištu a je to potom mnohem rychlejší, vhodné především pro kodéry a testování, jestli se vám nerozpadne layout při zvětšení písma). Zoomování pomocí kolečka myši s Ctrl nebo Ctrl a +/-.

Oblíbené položky, záložky, Historie, RSS

Zde má Opera navrch, protože dokáže v Záložkách a Historii navštívených stránek hledat in-line, tedy okamžitě po každém zadaném znaku. IE7 v Oblíbených položkách vyhledávat neumí vůbec a v Historii vyhledává až po zadání požadovaného slova/fráze a „odentrování“.

Opera, Vyhledávání v záložkách a HistoriiIE7, Vyhledávání v oblíbených položkách a Historii

V RSS je situace podobná. Opera pracuje s RSS zprávami jako s e-maily. Přijímáte je jednotlivě, jednotlivě je můžete taky mazat, přidávat jim příznaky, zajímavé kousky si nechat uložené nebo si je nechat na později. IE7 prezentuje RSS jen jako výpis aktuálních zpráv. Výpis si otevřete, vidíte nové, nepřečtené zprávy, ale nic dalšího s nimi nemůžete dělat. A dokonce, i když na zprávu kliknete, přečtete si článek, tak jej poté neoznačí jako přečtený. Zobrazuje vše buď jako nepřečtené nebo přečtené. Jediný přínos RSS v IE7 je, když používáte mobilní telefony operující s Windows Mobile, například HTC. Ty se pak automaticky synchronizují.

Osobně využívám pro RSS článků Outlook 2007 a pro občasné komentáře Operu. RSS v IE7 nejsou zpracovány kvalitně.

Update: používáte-li RSS jen ve stylu „mrknu jestli je něco nového“, mohou být i IE7 RSS vcelku použitelné, protože v nich stejně jako u ostatních MS produktů funguje in-line vyhledávání a lehce tak vyhledáte potřebné údaje i ve starších příspěvcích nebo komentářích. Maximálně takto můžete uchovávat 2.500 posledních příspěvků.

IE7 RSS, in-line vyhledávání

Pohled kodéra

Občas je důležité podívat se na web s vypnutými styly CSS nebo obrázky. Opera má k tomuto kvalitní Web Development Toolbar a jednotlivé tlačítka na přepínání si můžete umístit do lišty. IE7 má také svůj nástroj – Internet Explorer Developer Toolbar – ten sice nenabízí snadný přístup jako Opera, ale lze si na to zvyknout.

IE7 Developer Toolbar

Vyhodnocení

Opera Internet Explorer 7
Design je věc subjektivní, nelze tedy říct co je hezčí. Opera má skiny, IE7 defaultní příjemný design.
Rychlý přístup – 9 možností Rychlé stránky – až 24 možností; pro toho, kdo to využije to může být výhoda.
Vyhledávání na stránce funguje v obou dvou prohlížečích téměř identicky.
Stejné je to se způsobem zoomování. IE7 má navíc možnost zvětšovat pouze písmo.
Záložky – přehledné a okamžité vyhledávání v záložkách i historii. Práce s RSS na dobré úrovni. Oblíbené položky – neumí vyhledávat, ale umí synchronizovat; v historii vyhledávat umí, ale ne in-line. RSS tak na nakouknutí + in-line vyhledávání.
Osobně jakožto kodérovi mi přijde Opera více užitečná. Nabízí vytvoření různých tlačítek a umístění v lištách (zrychlení přístupu, práce), emulace PDA, ad. Spolupracuje s aplikací OneNote a zajímavé stránky nebo části textů můžete na jedno kliknutí exportovat do poznámkových bloků.
Samotná Opera se mi zdá rychlejší. Máte-li otevřeno hodně záložek, kliknutím na Přehled záložek (Ctrl + Q), získáte náhled na jednotlivé záložky.

Oba browsery mají své výhody, přechod z jednoho na druhý není nic extra těžkého, je to otázka zvyku a přizpůsobení se novému prostředí. Zdaleka jsem nepopsal všechny možnosti obou prohlížečů, jen ty, které by zajímaly mě osobně při přechodu z Opery na IE7.

Pro IE7 lze najít další užitečné rozšíření – IE7 add-on.

Související články

Rubrika: Software, Webdesign

Štítky: , ,


10 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | zimmi

  Mně IE 7 připadá na Windows XP velice těžkopádný (samozřejmě na to má vliv i sestava mého PC), a výchozí styl se mi ani zdaleka nelíbí tolik jako u Opery.

  Nicméně se tu a tam setkám se stránkami nefunkčními v posledních buildech Opery, a potom stačí jedno kliknutí na WebDev Toolbar, aby se mi stránka načetla v IE 7 – Firefox už nechávám u ledu.

  Jinak děkuji za zajímavé srovnání.

 • 2 | Radek Hulán

  Hezké a nezaujaté srovnání, dobrá práce.

  Osobně jsem z několika důvodů přešel na IE7 + IE7 Pro z Opery.

  Zpočátku jsem si říkal, že to bude downgrade, ale on není. U IE7 je lepší podpora 100% webů (Opera jich podporuje 99.9%, respektive ony Operu), lepší jsou extensions (třeba opravdu úžasný Roboform, Opera nemá extensions vůbec), propojení na Windows Mobile, horší je cachování stránky při stisku tlačítka Back a pár drobností.

  Firefox se dá “vytunit” aby fungoval podobně, ale bude hodně pomalý, což ale lidem příliš nevadí.

  Obecně se dá říci, že je zde konkurence 3 výborných prohlížečů a záleží jen na osobních preferencích.

 • 3 | Mazlík

  IE7 jsem nikdy nezkoušel, ale vypadá docela i příjemně :-)
  Jen jsem se chtěl zeptat, co znamená ten malý list (tab nebo jak se tomu vlastně má říkat) v IE. Je to na obou screenech IEčka. Např v pravo od tabu “rychlé stránky”.

 • 4 | Petr Brádler

  [3] To je tlačítko na otevření nového tabu, pro ty kteří nemají rádi/neznají zkratku Ctrl + T.

 • 5 | Pavel Jaroš

  Tak o vyhledávání v Opeře přes tečku a čárku jsem dodnes neměl tušení a to ji používám už víc jak tři roky. :-)

  Mimochodem, pěkný blog, přidávám do čtečky. ;-)

 • 6 | Radek Hulán

  [5] pokud tě zajímá konfigurace Opery, doporočuji můj článek na Interval.cz:
  http://interval.cz/clanky/opera-9-pokrocila-konfigurace/

  A pokud IE7, tak můj článek na MyEgo.cz :-)
  http://myego.cz/item/internet-explorer-7-pokrocila-konfigurace-s-ie7-pro-a-roboform

 • 7 | zputnik

  Zkoušel jsem Operu, zkoušel IE7… ale vždy se pokorně vrátil k FF. Nehájím stoprocentně ani jednu barvu… u každého mi něco chybí a z něčeho jsem nadšen. “Nejmenší zlo” a nejlepší dlouhodobé zkušenosti mám s FF.

 • 8 | Tomas

  IE prostě jen dohání to, co opera má už dávno.

  Ještě tady v popisu opery chybí zmínka o integrovaném mailovém klientu, ukládání relací (kompletní sestava otevřených oken) a pak porovnání velikosti instalace. Opera má 6,3 MB, jde o international pack, obsahuje 29 jazykových verzí. Kolik má IE, netuším, normální setup nikde nevidím, všeude je jen ten 14MB balík, který spustím a on si pak “zbylých” x procent objemu stáhne z webu.

  Kromě toho existuje portable opera, kterou si nosím na flashce.

 • 9 | Tomas

  Nevím na co všechno jsem ještě zapomněl, ale právě teď jsem použil jednu věc, kterou jsem nezmínil.
  Když chytím myší ten prostor v řádku adresy, kde je zobrazena ikona webu (ať už tam nějaká je, nebo je použita výchozí) a někam táhnu, nesu odkaz na aktuálně otevřenou stránku. Pohodit ho můžu prakticky kamkoliv, výhodné mi to připadá do prostoru určeného pro statusbar.

 • 10 | Petr Brádler

  Opera je kvalitní prohlížeče, o tom žádná. IE7 v základu je naopak prohlížeč vcelku hloupý, kvalitním ho dělá IE7Pro. Uvidíme co přijde v IE8.

  Srovnání na základě velikosti instalačního souboru nebo počtu jazyků považuji v dnešní době za irelevantní.

  A pokud jde o e-mailového klienta v Opeře, tak u toho jsem nikdy nezůstal, protože to nejde považovat za plnohodnotný nástroj na správu e-mailu, kontaktů, schůzek, atd. Tam kraluje jednoznačně Outlook 2007.

  IE7 je dobrý právě taky z důvodu synchronizace oblíbených položek s mobilem na Windows Mobile, spoluprací s OneNote.

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn