Photosynth – zábavné prohlížení fotek

15. 6. 2007  •  Petr Brádler  •  Jeden komentář 

Photosynth spadá pod „divizi“ Microsoft Live Labs a nabízí kolekce tisíce fotografií tvořící celek a tím snadné, jednoduché, intuitivní a především zábavné prohlížení fotografií ve vašem počítači.

Photosynth

Photosynth tyto fotky vezme, zanalyzuje jejich podobnosti a jednotlivé fotky na sebe naváže, čímž docílí, že si fotografovaný objekt můžete prohlédnout v 3D rozměru, ze všech stran, které jsou fotografům dostupné, zvenku nebo zevnitř, z dálky nebo z blízky (můžete zoomovat jakoukoliv fotku), prostě kdekoliv kam se dostane objektiv fotoaparátu.

A jak to tedy funguje?

První a druhý screenshot je z takové „okružní jízdy“, kterou si můžete zapnout pomocí tlačítka vpravo (zrovna svítí). Jak vidíte, celý fotografovaný objekt je tvořen jakýmisi pozičními body, na které jsou mapovány jednotlivé fotky. Na třetím screenu vidíte výběry fotek, na které lze kliknout. Každý obdélník znázorňuje další fotku. Můžete si tedy prohlédnout jak okolí, tak detaily budovy. Na čtvrtém screenu je vidět, jak na sebe jednotlivé fotky navazují, doplňují se a zbylé body tvoří celek pro lepší orientaci. Na pátém screená je soubor fotek, které na sebe navazují ve všech směrech. Je to varianta pro rychlejší přehled ve fotkách. A na posledním screenu je vidět směřování fotoaparátů a výsledný záběr/pokrytí této fotky.

Photosynth - bodová mapaPhotosynth - bodová mapaPhotosynth - zoomováníPhotosynth - navazující fotkyPhotosynth - soubor fotekPhotosynth - úhel snímání

Co si můžete prohlédnout

V současné době jsou takto zpracovány fotografické prohlídky studia umělce Gary Faigina, náměstí Svatého Marka v Benátkách, náměstí Svatého Petra v Římě, paláce Gyeongbokgung v Jižní Koreji a nakonec novinka, kterou chystají Microsoft a BBC – dokument "How We Built Britain", ve kterém takto ukáží nejzajímavější stavby v Anglii.

Nabídka je tedy nyní omezena na to „nejzajímavější“, ale věřím, že v takových prezentacích fotech je budoucnost. Přijedete z dovolené, nahrajete své fotky do podobného programu, který vygeneruje a namapuje fotky a poté si je budete moci prohlížet 3D.

Hardwarové a softwarové požadavky

  • Operační systém: pouze Windows XP SP2 nebo Windows Vista
  • Internetový prohlížeč: IE6, IE7, Firefox 1.5 a Firefox 2.0
  • Paměť RAM: minimum 256 MB, doporučeno 1GB
  • Grafická karta: 128 MB a vyšší nebo také každá, která odpovídá požadavkům "Vista Aero Ready"

Související články

Rubrika: Software, Zajímavosti

Štítky: ,


Jeden komentář Přidat komentář RSS komentářů

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn