Osobní přínosy z nasazení Windows 7

7. 9. 2009  •  Petr Brádler  •  3 komentářů 

Máme tu nový rok, teda alespoň pro školáky, a protože jsem začal používat nové Microsoft Office 2010 (Technical Preview), tak jsem si řekl proč nezačít se zcela novým balíkem software od Microsoftu. Nainstaloval jsem si tedy Windows 7 konečně do pracovního prostředí a následující článek je o tom, co jsem za zhruba dva týdny vypozoroval nového při používání Windows 7 oproti Vistám.

Vypadá to, že Windows 7 má zase o něco lepší správu ovladačů a proto doporučuju při instalaci připojit k počítači všechno, co budete dále používat. Já jsem kromě instalace ovladačů zvuku pro základní desku nemusel instalovat vůbec nic. Ovladače pro grafiku Nvidia, síť, bluetooth dongle, TV kartu/digitální tuner, Centrum zařízení Windows Mobile, tiskárnu, monitor, Logitech gamepad a webkameru, klávesnici, … Vše nainstalováno v průběhu hlavní instalace a při prvním spuštění připraveno k užívání. Kdybych nepotřeboval titulky k filmům, nemusel bych instalovat ani žádné kodeky, ale o tom dále.

Windows 7, zařízení a tiskárnyWindows 7, zařízení a tiskárny

Hlavní panel (taskbar)

Souhrnně o hlavních novinkách si můžete přečíst ve starších článcích – o systému, o programech – a dnes to trošku rozšířím. Začnu tím na první pohled nejvýraznějším a tím je nový hlavní panel (taskbar), který v základním nastavení zobrazuje pouze ikony a sdružuje okna. Jsou tu další dvě možné nastavení, se kterými se lze dostat téměř do podoby, jakou známe z předchozích Windows.

Když jsem měl Win 7 nainstalovaný poprvé, moc se mi to nelíbilo a nový vzhled jsem nepoužíval. Teď jsem si řekl, že to vydržím o něco déle a vyzkouším to při běžné každodenní práci. A výsledek? Má to něco do sebe – má to své výhody i nevýhody a je na uživateli aby ocenil jejich přínos a opačně. Nicméně já zůstávám u nového panelu.

A jaké jsou ty výhody

 • Programy zabírají na hlavním panelu méně místa a pokud máte větší monitor (1680px+), nepředpokládám, že využiteje celou šířku.
 • Ikony programů můžete k panelu přišpendlit a díky tomu je máte vždy rychle po ruce (nemusíte hledat v nabídce Start nebo kdekoliv jinde) a druhá výhoda, která z tohoto plyne je ta, že po čase získáte návyk a vždy rychle víte, kam se podívat, pokud chcete pracovat s daným programem.
 • Ikony se dají přesouvat.
 • Zjistil jsem, že se mi mnohem pohodlněji pracuje i s větším množstvím oken, protože jsou právě všechny schované v jedné malé ikoně a neruší.
 • Jednoznačná výhoda je Jumplist, který nabízí soubory, se kterými se pracovalo naposledy nebo se kterými se pracuje často a ty nejdůležitější si můžete taktéž přišpendlit.
 • Aero umožňuje náhled na obsah okna aniž bych se do něj musel přepínat. Při najetí na náhled všechny ostatní okna zmizí a požadované okno se tak více zvýrazní. Potom stačí odjet myší pryč a vrátíte se do původního okna, kde třeba pracujete. Překvapivě i tuto funkci jsem začal využívat poměrně často.
 • Zkratky pro práci s okny: Shift+klik otevře novou záložku nebo instanci programu, kliknutí kolečkem na náhled zavře dané okno.
Windows 7, hlavní panel (taskbar)Windows 7, náhledy oken

a nevýhody…

 • Zatím jediné dvě nevýhody souvisí s výhodou, že můžu pracovat s více okny najednou. Pokud mám otevřeno třeba 25 oken, stává se méně použitelná metoda přepínání oken Alt-Tab.
 • Pro rychlý skok na plochu používám kliknutím kolečka myši doleva. Pokud mám otevřeno hodně oken, tímto jediným pohybem se dostanu hned na plochu a můžu pokračovat v práci. Problém ale nastává pokud pracuju např. s pěti dokumenty Wordu, protože abych je pak všechny znovu otevřel musím postupně kliknout na každý náhled zvláště a to je zdlouhavé. Možným řešením je držet Ctrl a klikat na ikonu programu. Tím v rotaci otevírám všechny okna.
Windows 7, Alt-Tab

Automatické zálohování a obnovení souborů

Dalo by se říct konečně Microsoft umožnil automatické zálohování jen vybraných složek (ve Vistách to bylo omezeno na vybrané typy souborů) a přidává k tomu zálohování knihoven a bitovou kopii operačního systému.

Běžně stačí zálohovat kompletní uživatelský účet a snad ještě složku ProgramData. Tím nepřijdete ani o data ani o žádné nastavení programů. Výhoda zálohování knihoven spočívá v tom, co knihovny představují. Pokud máte například dokumenty na třech různých discích nebo v různých složkách a všechny tyto složky sloučíte do knihovny, stačí pak zálohovat pouze tuto knihovnu a záloha postahuje vše z různých disků/složek.

Windows 7, zálohováníWindows 7, zálohováníWindows 7, zálohování

A při obnovování systému nově vidíte jaké programy nebo aktualizace toto obnovení ovlivní (kderé budou odebrány a které budou znovu přidány).

Windows 7, obnovení systému

IntelliType

Poslední novinkou, které jsem si všiml u nově instalovaného software byl IntelliType pro klávesnici Natural Ergonomic 4000. Nově je možnost přiřadit klávesám 1-5 přímo pozice v taskbaru. Stejným pravidlem lze využívat i klávesové zkratky Win + číslo.

Windows 7, IntelliType nastavení

To je pro teď vše, i tak je to dlouhé, a o novinkách v Media Center a Windows Media Player 12 s titulky napíšu příště.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , ,


3 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Antilles

  Pěknej report.. Vypadá to že u W7 zatím přečnívají ty výhody. Časem na ně přejdu, ale protože jsem nyní spokojen s Vistami, a línej přeinstalovat a ještě kupovat W7, přejdu až někdy jindy :-) .

 • 2 | HonzaCZ

  Taky to vidím tak, že nenuceně přejdu až při (s Vistama už méně) pravidelném reinstallu :-)

 • 3 | Karel

  Na co PRAVIDELNÝ reinstal? Doba pokročila… :-)

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn