MaxTo vs. Acer VistaGrid – snadné pozicování oken ve Windows

12. 3. 2009  •  Petr Brádler  •  3 komentářů 

Poté, co jsem si pořídil větší monitor, jsem začal používat při práci více oken najednou. Na full HD rozlišení 1920×1200 se to dá už vcelku skousnout. Rozdělení oken přímo ve Windows lze přes pravé kliknutí na hlavní panel a tam nastavit buď horizontální, nebo vertikální rozložení. Pěkně to funguje se dvěma nebo čtyřmi okny. Pokud je ale potřeba rozdělit tři okna na jedno hlavní a dvě menší, automaticky to už nejde. K těmto úpravám snadno poslouží programy Acer VistaGrid nebo MaxTo, který sám preferuju.

MaxTo - pozicování oken

Acer VistaGrid

VistaGrid přidá ke každému oknu tři tlačítka vedle těch klasických (minimalizovat / maximalizovat / zavřít). Pomocí nich můžete zapnout jednotlivým oknům průhlednost, poslat je do vybraného prostoru, nastavit jim zobrazení Vždy nahoře a vypnout nebo zapnout možnost automatického umisťování.

Acer VistaGrid

Poslední zmiňovanou funkci považuji osobně za největší nedostatek ba dokonce překážku v používání. Každé nově otevřené okno má jako základní vlastnost nastavení, že se má automaticky přichytávat k nastaveným pozicím a to je strašně otravné. Chci tuto funkci mít na vyžádání a ne pokaždé. Při běžné práci s okny pohybuju po ploše různorodě a u každého okna funkcí pokaždé vypínat je zdlouhavé. Další nevýhodou, spíše kosmetickou je to, že při umístění okna na pozici se jeho okraj ztmaví. Podobně jako při maximalizaci. A v neposlední řadě umí pracovat pouze s okny využívající Aero, takže například s okny od programů Adobe CS4 pracovat neumí.

Nevím, jestli to brát jako nevýhodu, protože počet možností je to dostatečný, ale Acer VistaGrid nabízí pouze přednastavené možnosti rozložení oken. Lze použít různé nastavení pro jednotlivé monitory.

Acer VistaGrid

Všechny tyto zjištění vedly k tomu, že jsem program přestal velice brzy používat a místo něj přišel na řadu…

MaxTo

MaxTo nabízí větší možnosti nastavení a především ovládání. Pozice se dají nastavit úplně libovolně. Jednoduše si příčkami „rozparcelujete“ monitor přesně podle představ. Výhodou je také možnost využití dvou profilů, kdy první ovládáte přes Ctrl + Win a druhý např. přes Alt + Win + směrová šipka a každému nastavit různé rozložení pozic oken. Naopak (asi) nepodporuje dva monitory.

Okna se umisťují do nastavených pozic na vyžádání, tedy buď klávesovou zkratkou pro daný profil, nebo přemístěním okna do prostoru pozice a jeho maximalizací. Vzhled Aera se nemění. Pokud chcete maximalizovat okno na celý monitor, při maximalizaci stačí podržet Shift, nebo přes klávesovou zkratku Ctrl + Win + Enter. Nicméně většinou používám klávesové zkratky. Je to obdoba Windows 7. A umí pracovat se všemi okny, i Adobe CS4 a jinými.

Pro mě je jasný vítěz MaxTo a oproti jiným „vychytávkám“, které po několika dnech odinstaluju jako zbytečné / překážející, tenhle program se zabydlel a při prací jej využívám hodně často.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: ,


3 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

  • 1 | dadajax

    Díky za super tip! Ten MaxTo vypadá moc dobře a hlavně díky těm klávesovým zkratkám se používá úplně jednoduše. Přesně takový program jsem potřeboval, jen jsem byl líný ho hledat a zkoušet :)

  • 2 | nightentity

    Nevim jak v dobe psani clanku, ale ted na www strankach max to je napsano Multi-monitor support :)

  • 3 | nightentity

    ted sem to zkusil, je to fajn. A dualhead jede bez problemu

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn