Mánie kolem Windows 7 podruhé

2. 5. 2009  •  Petr Brádler  •  10 komentářů 

První mánie tu byla s veřejným uvolněním beta verze (build 7000). Zájem o Windows 7 byl takový, že nápor stahovačů sestřelil dočasně servery a muselo se chvíli čekat. Podobná situace se opakovala, když Microsoft před pár dny uvolnil novou verzi Windows 7 RC (Release Candidate, build 7100) zatím pouze pro předplatitele MSDN a Technetu. 5. května tuto verzi uvolní pro širokou veřejnost, takže to bude ještě horší :-) .

Někteří nedočkavci stahují Windows 7 i z torrentů, ale tam se může docela dobře stát, že si s programem stáhnete i nějakého toho trojana. Oficiální názvy a velikosti souborů by měly být tyto:

 • en_windows_7_ultimate_rc_x64_dvd_347803.iso (3 119 MB);
 • en_windows_7_ultimate_rc_x86_dvd_349010.iso (2 413 MB);
 • en_windows_server_2008_r2_datacenter_enterprise_standard_web_rc_x64_dvd_347937.iso (2 930 MB).

Verze Windows 7

Pokud už teď přemýšlíte o koupi Windows 7, mohou se vám hodit informace ohledně jednotlivých verzí.

Windows 7 Starter a Home Basic

se na českém trhu vůbec neobjeví. Ty jsou pro menší a rozvojové trhy.

Windows 7 Home Premium

Toto bude základní verze, verze pro domácnosti. Samozřejmostí je Aero, které je u W7 mnohem důležitější součástí než u Win Vista (náhledy, jumplisty, atp.). Podpora pro ruční psaní a multidotykové ovládání (Windows Touch) nebo Windows Media Center.

Windows 7 Proffesional

Verze Pro cílí na pokročilejší uživatele a firmy. Obsahuje všechny funkce nižší verze a přidává například připojení počítače do domény (Domain Join), skupinové politiky (Group Policy), zálohování, šifrování (Encrypting File System – EFS) nebo práci na vzdáleném počítači (Remote Desktop Host).

Windows 7 Enterprise a Ultimate

Tyto dvě nejvyšší verze jsou v podstatě shodné. Enterprise je určena pro podnikové využití a Ultimate pro osobní. Obsahují aplikace jako Direct Access, BranchCache, BitLocker nebo AppLocker, což jsou nástroje pro zvýšení bezpečnosti nebo práci mimo kancelář (mobilní služby, vzdálený přístup). Některé tyto funkce již vyžadují Windows Server 2008.

Přestože dnes není problém sehnat disky o velikostech několik set až tisíce GB, někteří si stále stěžují na to, jak jsou Win Vista náročné na místo. V tomhle ohledu udělal Windows 7 pokrok a bylo provedeno více jak 400 změn ve velikostech komponent. Některé byly zcela odebrány (Windows Mail nahradily Live služby) nebo upraveny.

Termíny vydání

Sympatické na verzi Release Candidate je to, že je to prakticky už taková verze, která se dostane ve finále ven. Dolaďovat se budou už jen detaily a případné chyby, na které se narazí v rámci testování. Sám zvažuji nasazení Win 7 i do produkčního prostředí.

Co jsem tak četl různé útržky informací na internetu, Windows 7 RC by měla být schopna běžet až do června příštího roku, což je dostatečně dlouhá doba na přechod na ostrou, finální verzi. Ta by se měla objevit na trhu někdy kolem 23. října 2009. Tato neoficiální informace se objevila v souvislosti s výrobcem počítačů Acer a jeho notebooků s OEM verzí Windows 7.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: ,


10 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Antilles

  Nejvíce by mne zajímalo, jak je to s tou velikostí na disku.

  Když jsem používal Windows XP, vytvářel jsem systémový oddíl o velikosti tak cca 15GB.

  Teď když používám Windows Vista (Business) tak mám systémový oddíl o velikosti 30GB a kdybych měl zaplou možnost hibernace (4GB má ten soubor hibernační, nevím jak přesně se jmenuje) tak by mi na C: zbývaly 4 GB volného místa..

  Řekněme že 4GB není v dnešní době mnoho, a navíc každého občas zamrzí, když musí ubrat ze svého volného prostoru na tvorbu systémového oddílu.

 • 2 | Petr Brádler

  Nepředpokládám, že máš disk o celkové velikosti 30 GB – bude větší. Pak nechápu, proč si tak moc omezuješ C: a pak nemůžeš využívat třeba tu hibernaci.

 • 3 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

  Já osobně jsem dříve disk taktéž dělil, ale pak jsem přišel na to, že je to ve většině případů zbytečné. Proto dnes nechávám disk o plné kapacitě a nemusím se pak starat o přesměrování systémových složek jako Documents and Settings (Users), nebo Program Files na jiný oddíl. Současně nemusím řešit žádné problémy s velikostí toho, či onoho oddílu a riskovat tak možnou ztrátu dat.

  Obvyklým argumentem zastánců dělení disku je to, že když zkolabuje systém je potřeba formátovat a člověk tak přijde o data. To je ale samozřejmě naprostý nesmysl. Opetovné formátování disku při nové instalaci totiž není vůbec potřebné – systém lze přece instalovat do existujícího systému souborů. Jednoduše tedy stačí nabootovat počítač z nějakého záchraného boot CD, přejmenovat složku Documents and Settings (Users) v níž jsou uložena data na cokoliv jiného a následně vymazat složky program files a Windows. Pak již jen stačí systém nově nainstalovat a data si jednoduše nakopírovat zpět z původní (přejmenované) složky Documents and Settings (Users) do nové složky vytvořené při nové instalaci.

  Tím samozřejmě nechci tvrdit, že dělení disku je přežitek – občas se může opravdu hodit (záleží zejména na tom co člověk konkrétně potřebuje a jaké konkrétní nasazení zamýšlí), ale ve většině případů již skutečně myslím není nutné a je to spíše zažitá zvyklost, stejně tak jako onen mýtus o nutnosti formátování při každé instalaci.

 • 4 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

  PS: Jinak mám nainstalován build 7100 (z Torrentu :) ), který má velikost 2,35GB, tak nevím… ale již jsem četl od lidí, kteří jej mají oficiálně, že by se měl shodovat s jejich verzí… Já už jsem Win 7 nasadil do plného provozu. Vistu mám rád, ale Win 7, tj. Vista jakou bych ocenil již před těmi pár lety – konečně plně doladěná.

 • 5 | Petr Brádler

  “že když zkolabuje systém je potřeba formátovat a člověk tak přijde o data” — To je hlavně amatérismus, protože přece každý zálohuje :-) .

  Jinak taky už nějaký ten rok disky nedělím a používám každý jednotlivý disk na určitou funkci (systém, media, záloha).

 • 6 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

  Nápodobně. Mám jeden disk, kde jse systém a data, poté druhý vyhrazený na objemná multimédia, tj. ani ne tak na muziku jako spíše na filmy, no a třetí disk na nějž zálohuji. Přijde mi to přehlednější, než pak přemítat na velikostí oddílů. co mě v souvislosti s Win 7 těší jsou tzv. knihovny kam si je možné přidat libovolné složky. Dříve, když chtěl mít třeba člověk filmy uložené v systémové – pro tento účel vyhrazené – složce Filmy, tak musel mít data buď v Documents and Settings na disku C, nebo celou šložku (případně celý profil) přesměrovávat na jiný disk, nebo na to rezignovat. Teď si stačí jednoduše zahrnout do Knihovny filmy např složku M:\Filmy a ještě ji nasdtavit jako výchozí pro ukládání. Nemusí se pak příliš rešit samostatné šložky, nebo umístění dat na jednodtlivých discích (oddílech), ale prostě a jednoduše využít ono sdružování stejných dat třeba z několika disků a složek najednou…

 • 7 | Petr Brádler

  Tak tak, sice to šlo v rámci Windows Media Playeru nastavit i dříve (přidat složky, které má WMP skenovat a zobrazit v knihovně médií), ale ve Win 7 to jde zase o kousek dále, blíže uživatelům. Už se těším.

 • 8 | Antilles

  Samozřejmě že nemám disk o celkové kapacitě 30GB. Ale pokud mi zbydou na C: 4GB volného místa, je to docela problém jelikož některé instalátory, se ač v dnešní době nesmyslně, rozbalují do tempu který má defaultně nastavenou cestu právě na C:.

  Souhlasím s tím, že rozdělování disků na části není třeba. Hlavně tedy v PC, kde není problém přidat více disků, ale u notebooků je průšvih, tam si totiž člověk který ho nepoužívá jako desktop hlídá každý gram. U notebooků, pokud tedy chceme mít více disků a nechceme přidávat fyzické, nezbyde nám nic jiného než vytvořit logické oddíly.

  Ano, mohu zálohovat přes síť na disk jiného počítače. Ovšem tady mne trochu štve, že tím zatěžuju můj PC a ještě někoho jiného a ještě navíc síť.

  Strukturu souborů ve Windows jsem nikdy nebral moc vážně (složky Downloads, Links, Music, Videos atd.) a vždy jsem si radši vytvořil svoje a organizoval si je podle svého. A to můžu udělat na jiném oddíle než C:.

  Ovšem kdyby mé PC používalo více lidí, asi bych změnil názor protože by bylo jednodušší nechat si ty složky od Windows vytvořit. be

  Těžko tedy porovnávat, co je lepší volba. Podle mne nejvíce záleží na zvyku uživatele ;) .

 • 9 | Petr Brádler

  Pokud se budeme bavit o disku pouze u notebooku, tak tam mi přijde dělení ještě méně důležité (opět můj názor, nerad bych někoho ovlivňoval :-) ).

  Z pohledu zálohování je to bezpředmětné, protože pokud odejde fyzický disk, odejdou všechny logické. Naopak pokud má Vista dostatek místa, vytváří automaticky stínové kopie souborů na C:, tak i když si něco smažeme nebo špatnně uložíme, můžeme vyvolatu tuhle stínovou kopii.

  A pokud jde o zálohování pro případ poškození disku, tam bycho volil buď zálohování na internet (např. Live Mesh) nebo externí disk. Stačí i ten malý 2.5″. Nějakých 250 GB výjde dnes na cca 1.800,- a to je dost místa jak pro zálohu, tak pro filmy.

 • 10 | Antilles

  Já de-facto se vším souhlasím :) jen jsem takovej ten typ co rád instaluje windows na čistý oddíl ;) a zároveň chce mít strukturu dat nedotčenou. Jak ale říkáte, pokud odejde fyzický disk, je to k ničemu. Pokud budu dělat zálohy na externí disk, (předpokládejme že pravidelně) tak si můžu klidně vždy zformátovat celý win oddíl, ikdyž nebude rozdělený protože to pak můžu natáhnout ze zálohy.

  Takže když to vemu kolem a kolem, ten druhej oddíl vytvářím vlastně úplně zbytečně :D

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn