Live Mesh – synchronizace dat aneb vylepšené sdílené složky

23. 2. 2009  •  Petr Brádler  •  2 komentářů 

Live Mesh je patrně po Live Mailu a Live Messengeru jedna z nejlepších aplikací, které Microsoft nabízí zdarma a pod hlavičkou Live. Live Mesh je služba, která zajistí synchronizaci dat (dokumenty, video, hudba, cokoliv) mezi počítači (záleží jen na vás kolik jich máte, PC i Apple Mac), mobilem s Windows Mobile a webem. K dispozici je nyní úložiště s kapacitou přes 5 GB.

Po přihlášení, ke kterému stačí Live ID, klikněte na ikonu „plus“. Tím nainstalujete do počítače potřebný software. A potom už můžete vytvářet nebo sdílet jednotlivé složky, buď z webového rozhraní, nebo přímo z počítače, což je samozřejmě jednodušší. Pro zjednodušení to lze popsat jako novější a lepší verzi pro Sdílené složky, které jsme znali u dřívějšího Messengeru.

Webové rozhraní

Na webovém rozhraní je příjemné to, že se chová jako klasická plocha, na které otevíráte složky, můžete jich otevírat více a přepínat se mezi nimi, funguje pravé tlačítko i klávesnice. Můžete si měnit rozložení stejně jako je to u Win Vista nebo zapnout prezentaci, pokud jsou obsahem složky obrázky/fotky. Můžete přímo odtamtud otevírat dokumenty, aniž byste je museli ručně ukládat do počítače.

Live Mesh, webové rozhraníLive Mesh, webové rozhraníLive Mesh, webové rozhraníLive Mesh, webové rozhraníLive Mesh, webové rozhraníLive Mesh, webové rozhraní

Na počítači

je ovládání taky velice jednoduché. Na složku stačí kliknout pravým myšítkem, kde je již nové kontextové menu, kterým přidáte složku do Live Mesh, čímž zajistíte její synchronizaci. Vždy lze nastavit s jakými zařízeními se má daná složka synchronizovat. Takže třeba osobní věci si nebudu posílat na pracovní počítač a naopak. Nelze synchronizovat samotné soubory, které nejsou součástí složky, která je synchronizovaná. To mi například nevyhovuje u Google Docs, kdy musím každý nový dokument znovu a znovu sdílet pro další lidi ve firmě.

Nastavení složky Live Mesh

Když klikneme pravým myšítkem na již synchronizovanou složku, najdeme tam možnosti pro změnu nastavení synchronizace, přizvání k synchronizaci další lidi nastavení nebo jejich správu a nakonec smazání složky.

Nastavení složky Live Mesh

U Mesh složky, kterou otevřete se nově bude zobrazovat na pravé straně také panel, který slouží pro informace. Lze jej mít buď v minimalizované, nebo rozevřené podobě. Preferuju rozevřený panel, protože tak vidíte, jaké novinky byly ve složce provedeny – kdo přidal jaké soubory, kdo je smazal, také poznámky/chat. Dále vidíte, kteří uživatelé jsou dostupní a mezi jakými zařízeními obsah složky synchronizujete.

Live Mesh panel

Stejné informace taky ukazuje panel, který se otevře po najetí na ikonu v tray. Ikonu je dobré mít nastavenou na Vždy zobrazit, protože při synchronizaci složek je animovaná a dříve si tak všimnete, že je něco nového.

Live Mesh panel

Mobilní práce s Mesh

Aplikaci pro mobilní telefon je ke stažení, nicméně je kvůli testování nyní připojování nových mobilů pozastaveno. Dá se ale připojit s mobilem přímo na mesh.com a tam v jednoduchém prostředí buď číst novinky, procházet složky, otevírat dokumenty, video nebo hudební soubory. Samotná synchronizační část bude přidána následně.

Live Mesh MobileLive Mesh Mobile

Pro práci s webovým rozhraním je ideální Internet Explorer s nainstalovaným Silverlight. Live Mesh je vynikající způsob jak sdílet různé data s více lidmi v rámci skupin, projektů nebo pro online zálohování dat na internet.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: , , ,


2 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

  • 1 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

    Mesh také považuji za jednu z nej služeb v rámci Live. Výhodou je i možnost připojení ke vzdálené ploše počítače, která díky tomu, že probíhá přes servery MS dokáže obejít různé NAT, atd. I tam, kde člověk nemá pevnou IP se tak snadno připojí ke svému počítači.

  • 2 | Tomáš Hruš

    Bohužel nemám s LiveMes dobrou zkušenost – viz http://hrus.wordpress.com/2009/12/01/dropbox-a-live-mesh/

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn