Jen tak si trochu zajezdit

27. 5. 2007  •  Petr Brádler  •  7 komentářů 

… aneb malá exkurze mezi automobilové simulátory (automobilové závodní hry).

Logitech Cordless Rumblepad II

Minulý týden jsem si udělal radost a ke svému počítači jsem si přikoupil gamepad. A ne ledajaký. Požaduji kvalitu a proto jsem šel do Logitech Cordless Rumblepad 2. Na počítači převážně pracuji a tak jsem si nikdy nemyslel, že si podobné herní kousky pořídím. Různé gamepady, joysticky nebo volanty jsem dokonce neměl rád. Až do teď.

Po vybalení nového gamepadu Rumblepad 2 a odzkoušení na adekvátní hře jsem litoval, že jsem do něj peníze vůbec vrazil. Antinadšení však netrvalo příliš dlouho. Po pár hodinách a následující den si mé palce již zvykly na výhody analogového ovládání, jednoduchost řízení pomocí páček a byl jsem nadšen!

Automobilové simulátory / závodní hry

ToCA Race Driver 3

Hodnocení: Grafika 4.5/5, Ovládání 5/5, Hratelnost 100 %

Souběžně s gamepadem jsem si koupil hru ToCA 3 Race Driver, protože jsem si ji již předtím vyzkoušel v demoverzi a byl jsem ohromen, jaké možnosti tato hra nabízí.

Pro mě nejlepší hra současnosti (tzn. zatím jsem nepoznal lépší na poli automobilových závodů). Téměř stovka závodních aut (formule, GT, buginy, monster trucky, trucky, auta na plochou dráhu, rally auta, klasická auta, motokáry, nascar auta), stovky šampionátů, již z výčtu aut vyplývá velké množství druhů závodů.

Dále naprosto věrné podání krajiny i automobilu, vynikající citlivost na analogové ovládání gamepadu. Stačí o milimetr posunout páčku dopředu a autem si můžete „vykračovat“ například osmikilometrovou rychlostí. Poté stačí o centimetr páčku posunout a už ždímáte z auta jeho maximálku. Mnoho pohledů (z venku, z kabiny, přímo na silnici a to vše v různých podáních), vynikající ozvučení.

Protože se mi nepodařilo dostat snímky přímo ze hry pomocí printscreenu, budete si muset prohlédnout nekvalitní screenshoty přímo na oficiálním webu.

Pokud je pro někoho cena za ToCA 3 hodně, může nejdříve vyzkoušet starší verzi a to ToCA 2. Tuto verzi jsem nehrál, ale podle screenshotů bude stát jistě také za to. A za cenu 200,– to za zkoušku určitě stojí.

Evolution GT

Hodnocení: Grafika 5/5, Ovládání 2/5, Hratelnost 60 %

S touto hrou jsem si chvíli pojezdil, ale nekoupil bych si ji. Chybí pohled z auta, auta jsou nezničitelná, takže můžete jezdit a odírat auto o bariéry a tím si vylepšovat čas. Nepřirozené. Ze začátku jsem si nemohl zvyknout na ovládání, protože mi přišlo nepřirozené v porovnání s ToCA 3, ale po čase to šlo. Celkově vzato, není to špatná hra, ale moc mě nenadchla.

Evolution GT, závodní autaEvolution GT, závodní autaEvolution GT, závodní auta

Flatout: Ultimate Carnage

Hodnocení: Grafika 5/5, Ovládání 4.5/5, Hratelnost 95 %

Šílenost na vyblbnutí, crashe, bouračky, vystřelování lidí z auta, bowling, herní „panenka” mód, ad. Kdo měl kdysi rád Destruction Derby, tohle musí mít. :-) Nitro se nabíjí pomocí srážek, čím větší bouračka, náraz, demolice, tím více nitra. Výborný hudební doprovod ke hře a nádherná grafika. Doporučuji!

Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2Flatout 2

Colin McRae Rally 4

Hodnocení: Grafika 2/5, Ovládání 2/5, Hratelnost 40 %

Je poznat, že je to již starší kousek. V té době to byla jistě skvělá hra, ale nyní mě už jen nudila. Průměrné prostředí, průměrné zvuky, průměrná hra.

Colin McRae Dirt

Hodnocení: Grafika 5/5, Ovládání 4.5/5, Hratelnost 95 %

Zajímavá může být novinka Colin McRae: DIRT, která vypadá hodně nadějně. Odjezdil jsem si demo a graficky je hra na velmi vysoké úrovni a reálnost ovládání je také výborná. Bohužel je to už hra pro silnější počítače a především silné grafické karty. Předpokládám, že tady se budou chytat už jen NVidia řady 8. Já jsem na své NVidia 7900GS rozjel hru v rozlišení 1024×768 px v middle i high detailech. Na Ultra detaily už jsem nedosáhl a hra se moc sekala. Takže vlastníci těchto silných grafických karet budou mít požitech ještě větší.

První čtyři screenshoty jsou v detailech middle, další dva v high. Screenshoty mohou působit rozmazaně, ale takhle je ta hra dělána a při závodění vypadá velice dobře.

Colin McRae DirtColin McRae DirtColin McRae DirtColin McRae DirtColin McRae DirtColin McRae Dirt

GTR, GTR 2

Absolutně nehratelné, nekvalitní ozvučení, špatné řízení, …

Další zajímavé hry mohou být Mercedes-Benz World Racing, GT Legends ad., ale ToCA 3 a Flatou 2/Flatout: Ultimate Carnage mi vystačí na mnoho hodin, dní i měsíců k plné spokojenosti. A vím, že další „automobilovou“ hrou, kterou si koupím bude až GTA 4 ;-) .

Související články

Rubrika: Hardware, Hry

Štítky: ,


7 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | jj

  Tobe slo v DIRTu dobre hrat s timto gamepadem?!?! Mam stejny gamepad a je to s nim nehratelny, protoze zataceni je strasne citlivý. nedá se projet táhlá zatáčka. Vsude na netu ctu to samy, ze lidi na PC to gamepadama a colantam vubec nemohou hrat.

 • 2 | Petr Brádler

  [1] DIRT je složitější a oproti ostatním hrám se ovládal obtížněji. Je otázka, jestli je to výhoda nebo nevýhoda – realističnost ovládání (asi je už potřeba volant) vs. jednoduché ovádání…

 • 3 | jj

  No, hraju s gamepadem bez problemu ultrarealisticke GTRII a ostatni hry. Zde jakoby hra znala je 0 a 1 pri zataceni. Neni to obtiznosti, zde to je vylozene nevyladenosti pro jine nez 3 v readme vyjmenovane gamepady…

 • 4 | Subber

  Presne takovy mam taky, a kdyz si obcas zahraju je dobry…

 • 5 | Subber

  Presne takovy mam taky, a kdyz si obcas zahraju je dobry…

 • 6 | Frko

  ja mam gamepad a riesim snim problem nainstaloval som cd prilozene do pc,,, lenze ked spustim hru gamepad mi vobec nereaguje,,, reaguje len vtedy ked ovladac nieje v pc,, nerozumiem tomu

 • 7 | Davca

  nějak mi tu chybí rFactor, podle mě nejlepší simulátor současnosti sice je hlavně na online ježdění ale je to mazec

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn