gOS – variace na operační systém od Google

2. 12. 2008  •  Petr Brádler  •  5 komentářů 

gOS Cloud logo

O tom, že by Google mohl vyvíjet nebo vyvíjí svůj vlastní operační systém pro další šíření svého vlivu a upevnění pozic se již psalo. Prozatím je tuším vše v oblasti dohadů a smyšlenek. Naopak nový počin se zavádějícím názvem gOS (Good OS) je již realitou a na první pohled jakoby plně odpovídal definici operačního systému v podání Google.

Objevují se totiž názory, že budoucnost operačních systémů se budou ubírat ve směru podobnému tenkým klientům, a že se aplikace budou spouštět přímo z webového prohlížeče na internetu. A pokud má být toto skutečnost, je kvalitní internetový prohlížeč alfou a omegou všeho.

gOS Cloud

Jedná se o internetový prohlížeč, který nápadně připomíná Google Chrome, jež se objevil na scéně před několika měsíci a zaslouženě vzbudil rozruch. Kromě Chrome se v gOS zobrazuje také spodní dock, ve kterém jsou umístěny ikony/odkazy na webové aplikace, především opět v podání Google.

gOS Cloud

A protože je gOS postaven na jednoduché linuxové distribuci, je možné kromě webových aplikací jako například Google kalendář, Dokumenty, Gmail nebo YouTube spouštět také aplikace klasické – Skype či Firefox. Svou premiéru si tento „Cloud OS“ zažil již loni, kdy se prodával společně s počítači Everex gPC, které se prodávaly v USA ve Wal-Martu za $199. Výhodou tohoto OS bude zajisté rychlé načítání systému, doslova během několika sekund. Podobně jako tomu je u ASUS Gate.

Everex gPC
Everex gPC

gOS je možné nainstalovat souběžně s Windows či jinou Linuxovou distribucí a přepínat mezi nimi. Distribuce je malá (35 MB) a je možné ji spouštět z flashky nebo CD. gOS bude patrně součástí nových základních desek GIGABYTE a společně s dotykovými monitory přinesou nové uživatelské zkušenosti. Představení je očekáváno na CES v lednu 2009.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: ,


5 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Michal

  Naprosto vynikajici pocin. Moje mamka, babicka i tata to oceni. Ja sam si to zapnu kdyz budu vedet ze nebudu potrebovat nic jineho nez se podivat na net. A dovedu si predstavit spoustu lidi co budou nadseny. Uz jen lokalizace …

 • 2 | VfB

  lokalizace? jak chceš lokalizovat ikonu YouTube? vždyť tam nejsou žádné menu, dialogová okna nic, jen pár ikon a políčko pro vyhledávání…

 • 3 | eLKa

  35 mega na flešce? Kde se to dá stáhnout? Tady vidím jen plnou distribuci na CD http://www.thinkgos.com/software.php

 • 4 | Petr Brádler

  Za tím odkazem jsou jen nějaké plnohodnotné distribuce. gOS Cloud bude asi uveřejněn a k dispozici až na tom CES 2009.

 • 5 | Leinad

  Nějak mi to už řadu let začíná smrdět. Já chci být závislý na co nejméně centrálách. Co udělá gOS, když konkrétnímu uživateli vypadne přístup na Internet? Zapnu pak nějaký kancelářský balík, jabber na místní síti, mailového klienta(se starými zprávami)?
  Zase vidím výhodu v možnosti mít svoje nastavení a zkratky, které bych mohl použít kdekoli, kam přijdu. Souhlasily by s tím netové kavárny a knihovny? (stačí odpojit pevný disk mašiny a cože ještě můžu uháčkovat babo knihovnická?)
  Michal: a jaký operační systém používají/používáte nyní? Předpokládám, že něco *NIX a při instalaci bylo vše nepotřebné vypnuto. Existuje možnost jednoduše si nainstalovat “téměř prázdného” Debiana nebo používat liveCD. Pro mě nebylo tak složité jít do obchodu hardwarem a popsat, co na PC dělám -> oni mi vybrali a nainstalovali distro(v ceně sestavy i instalace dle přání, žádná akce. Jenom se nekupuje v akci mezi banány a chlebem.)

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn