Google Chrome ke stažení (beta)

3. 9. 2008  •  Petr Brádler  •  2 komentářů 

Po předchozích zprávách o novém internetovém prohlížeči Google Chrome, je tu již možnost stáhnout si první verzi (betu). Z prvních minut používání nabízím tyto postřehy.

Google Chrome používá adresní řádek na všechno – vyhledávání, zadávání adres, našeptávač adres z historie či doporučení webu (nápověda). Nabídka adres je podobná jako u IE8 a jeho adresního řádku případně „Doporučených webů“. U GoogleChrome toto bude patrně fungovat lépe, protože obsahuje mnohem větší objem informací, které weby lidé navštěvují a s jakými souvislostmi.

Google Chrome, adresní řádek
Google Chrome – adresní řádek vše v jednom

Zástupce na ploše aka Mozilla Prism

Používáte-li nějakou webovou službu často, může se hodit vytvořit zástupce na plochu a poté tuto spouštět v samostatném okně, ve kterém neruší žádné ovládací prvky (adresní řádek, nejrůznější tlačítka). Stejnou funkcionalitu nabízí již delší dobu Mozilla Prism. Sám Prism využívám pro Google Reader.

Práce se záložkami a historií

Všechny tyto informace zobrazuje Chrome v jedné záložce, v případě podrobné historie v druhé záložce. Po otevření nové záložky, chcete-li tabu, vidíme oblíbené weby, nejnavštěvovanější, záložky z nedávné doby a naposledy zavřené záložky.

Google Chrome, nová záložka

Nechybí odkaz na podrobnou historii, ve které se dá přehledně vyhledávat.

Google Chrome, historieGoogle Chrome, vyhledávání v historii

Bezpečnost

Taktéž Google Chrome dbá na bezpečnost na internetu a zobrazuje varovné okno při pokusu o vstup na web, u kterého je podezření na obsah škodlivého kódu nebo phisingu. Lze zapnout anonymní režim, ve kterém se, stejně jako u Internet Explorer 8 v privátním režimu (InPrivate Browsing), nezaznamená historie procházených stránek, hesla nebo cookie.

Celkově mám z Google Chrome příjemný pocit. Vše je přehledné, snadno dostupné. Ve Vistách nechybí Aero look (vše je laděno do jemně modré). Líbí se mi možnost nastavit po startu otevření předdefinovaných stránek.

Naopak mi prozatím chybí možnost zapnutí myších gest nebo práce s RSS. Věřím, že na toto budou v budoucnu existovat buď pluginy nebo budou tyto funkce zahrnuty v dalších verzích.


Za chvíli to s těmi prohlížeči začne být “neúnosné” :-) – chudáci kodéři

O Google Chrome jinde:

Související články

Rubrika: Webdesign

Štítky: , ,


2 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Marek Brádler

  Z mého pohledu tam ani žádná rss čtečka být nemusí. Pokud totiž vezmeme v úvahu fakt, že se Google snaží všechno (office, multimedia, já-nevim-co) dostat do online verze a to, že Chrome mělo být cosi jako operační systém, tak tu máme najednou řadu již existujících aplikací jako Google Reader či Google Docs.

 • 2 | MIKI

  Pár vět po několikahodinovém používání – BUF.

  Nejdřív okouzlil, pak zhnusil.
  Graficky povedené – záložkama super vyřešené zbytečné místo na hlavním panelu – velice rychlé načítání “bezproblémových” stránek.

  Bohužel se velice seká při načítání některých stránek). Např. večerní nápor na YTube nerozdejchal a otevření 2 oken už mu dělalo problémy takové, že se v něm nedalo vůbec dělat (10min po té, je na tom stále stejně). Chybí gesta. Nové “vyskakovací” okna neblokuje, ale otevírá někam “dolů” k winliště…

  Zatím nebrat. Pro BUF víc problémů než užitku.
  (test s linkem probíhal na 3PC:D )

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn