Finální verze Opera 10 je na světě

1. 9. 2009  •  Petr Brádler  •  3 komentářů 

Po přechodu od Opery k IE8 jsem vývoj Opery sledoval jen zběžně a instaloval nové aktualizace náhodně. Naposledy jsem měl nějakou betaverzi Opera 10. Dnes byla vydána finální verze (sestavení 1750) a je to znát na webu opera.com, protože ten je permanentně přetížený a moc nefunguje.

Protože mě osobně příliš nezajímají různé doplňkové služby od Opery jako je synchronizování záložek (Opera Link), dočasné sdílení (Opera Unite) ad., zaměřím se pouze na samotný prohlížeč. Většinu z důležitých novinek jste si mohli přečíst už ve výše odkazovaném článku, tak jen opravdu ty novinky :-) .

Skryté hlavní menu, označení nepřečtených tabů

Přímo v menu najdeme nově příkaz pro jeho skrytí, čímž se ušetří trošku místa a celé menu je nahrazeno ikonou vlevo.

Na záložce Facebooku v prvním obrázku si můžete višmnout modré tečky. Ta signalizuje nově otevřenou záložku, která nebyla ještě přečtená/prohlídnuta.

Opera 10, základní vzhledOpera 10, menu

Panel s taby kolem dokola

Panel s taby/záložkami, kromě toho, že si jej můžete roztáhnout a vidět tak náhledy webových stránek, můžete taky nově umístit na kteroukoliv stranu. To může být užitečné u malých netbooků, které mají až směšně malé vertikální rozlišení a tím, že si odložíte taby do strany tak ušetříte místo nahoře.

Opera 10, umístění panelu s taby do strany

Kontrola pravopisu

Kontrolu pravopisu v Opera 10 zajišťuje open source slovník Hunspell, který je využíván také například v OpenOffice, Firefox nebo Thunderbird. Po přidání českého slovníku byste po sobě už  neměli zanechávat nejviditelnější hrubky.

Opera 10, přidání českého slovníkuOpera 10, kontrola pravopisu

Napojení na webmail nebo webovou RSS čtečku

Při kliknutí na RSS odkaz je tu možnost přidat RSS kanál buď do Opery nebo několika webových čteček (namátkou Google Reader, Netvibes, NewsGator). Stejné je to s webovými emaily, ale tam prozatím vidím pouze ruský Yandex, Mail.ru a Fastmail.

Opera 10, přidání do Google Reader

A nakonec méně významné vylepšení: až o 40 % vyšší výkon, lepší podpora webových standardů + některé prvky z HTML5, skóré 100/100 v Acid3 testu, vylepšený emailový klient, …

Co říct na závěr? Ani nevím… Opera je z mého pohledu dobrý prohlížeč. Mám ho mnohem raději než třeba Safari nebo Firefox. Ale je světem docela přehlížen (špatný marketing?) a moc mu nepohly ani nedávné akce proti Microsoftu a IE8, ale uvidíme, jestli se vyhrabe z nepříznivých statistických čísel.

Související články

Rubrika: Software

Štítky:


3 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

  • 1 | Antilles

    Já používám firefox… Neříkám že je “the best”, je to pouze síla zvyku ;-)

  • 2 | eMan

    Skryté hlavní menu bylo už v minulé verzi, každopádně opera je pro mě nejlepší prohlížeč. Vždycky čekám co kdo z okopíruje. Opera má v poslední době budoucnost hlavně v mobilech…

  • 3 | tracy

    Když už jsme u toho kradení, tak ve Firefoxu jsou záložky v bočním panelu již více než rok prostřednictvím addonu Tab Sidebar… Peace.

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn