Druhá beta Internet Explorer 8

30. 8. 2008  •  Petr Brádler  •  6 komentářů 

Internetem již proletěly krátké zprávy o nové, již druhé, beta verzi prohlížeče Internet Explorer 8 (IE8). U prvního článku o IE8 Beta 1 jsem popisoval hlavní novinky, ty zmíním jen lehce a popíšu nejvýraznější vlastnosti IE8 Beta 2.

Vzhled, záložky

Design IE8 vychází z IE7, což mi vyhovuje a líbí se mi. Ostatně i Firefox 3 jsem si nahodil do Vista vzhledu – doplněk Glasser, ale jistě všichni znají. V základním nastavení přibyla lišta s oblíbenými položkami (Favorites Bar), do které si můžete jednak naházet často navštěvované stránky a také WebSlice nebo Doporučení webů.

Práce se záložkami je nyní ještě příjemnější. Pokud otevíráte z jednoho webu nové záložky, řadí se za rodičovskou záložku a celá skupina je barevně odlišena od ostatních. Potom se dá taktéž najednou zavřít celá skupina záložek.

IE8 záložky
dvě skupiny po dvou záložkách + čtyři jednotlivé

Na obrázku jdou vidět ještě dvě tlačítka – první pro přidání webu do lišty oblíbených a na pravé straně adresního řádku ikonu, která přepíná IE8 do vykreslovacího módu IE7.

Prázdná stránka (about: Tabs), Akcelerátor

Prázdná záložka (about: Tabs) nyní nabízí více možností. Můžete otevřít ze seznamu naposledy zavřených stránek, povolit procházení webu bez ukládání informací do historie nebo použít Akcelerátor (Accelerator). To je v podstatě to samé jako v IE8 Beta 1 Aktivity (Activities).

IE8, nová záložka

Akcelerátor vyvoláte buď pravým klikem na text, kliknutím na ikonu, která se objeví po označení textu anebo právě na prázdné záložce. Ta si navíc pamatuje obsah schránky. Nic už se nemusí vypisovat do vyhledávačů, stačí text označit a kliknout na příslušný vyhledávač, zobrazení na mapě, vyhledání v encyklopedii, překlad textu nebo odeslání e-mailem. Jak si na to člověk zvykne, je to docela návykové. Microsoft umí pracovat s použitelností svých produktů.

IE8, akcelerátor - encyklopedie EncartaIE8, akcelerátor - mapa

Jedním klikem se pak můžete přepnout do mapového zobrazení – Bird’s Eye (3D).

Vlastní našeptávač, webové vyhledávání, inline vyhledávání

Do Internet Explorer 8 je konečně přidáno vyhledávání na stránce (inline), které již dlouho známe např. u Opery nebo Firefoxu. Zobrazuje se nahoře, hned pod záložkami, což mi vyhovuje více.

IE8, vyhledávání na stránce

V poli pro hledání lze nyní rychle přepínat mezi nastavenými vyhledávači, službami, encyklopediemi, aj. IE8 sám nabízí tzv. našeptávač možné výrazy z minulých hledání, historie procházených stránek anebo vlastní návrhy. Pokud to vyhledávač podporuje, zobrazí se u jednotlivých položek také obrázky pro lepší orientaci.

IE8, vyhledávání s obrázky

Zadávání URL adresy se dočkalo taky výrazného pokroku. Nyní IE8 přehledně nabízí URL adresy z historie, oblíbených, RSS podle zadávaných znaků.

IE8, našeptávač adres

dále již jen ve zkratce:

 • vylepšený zoom
 • větší důraz na bezpečnost (phishing, XSS, ActiveX)
 • obnovení po pádu
 • podpora některých HTML5 vlastností
 • doporučení stránek, které by se vám mohly hodit na základě vámi procházených stránek
 • zpět/vpřed u AJAXových, Flashových aplikací
 • podpora CSS 2.1, měl by projít ACID 2 testem
 • vestavěn Developer Tools (obdoba Firefox Firebug, Opera Web Developer Toolbar)

Nevýhody IE8/IE7

Do teď jsem psal o samých kladech, ale IE8 není rozhodně dokonalé. Sám používám IE7 od příchodu IE7Pro a jsem s ním spokojený. Bez něj by to byl ale nepoužitelný prohlížeč. Například takový základ, jakým je používání myších gest (mouse gestures) nebo obnovení záložek po restartu a další a další. Toto prostě IE7 a z části ani IE8 prozatím neumí. Proto doporučuji používat IE7Pro. Taky je vidět, že některé funkce v ČR zatím fungovat příliš nebudou – např. Live mapy nemají tak detailní pokrytí jako Google mapy.

Související články

Rubrika: Software, Webdesign

Štítky:


6 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Přemek "Mr.Gentleman" V.

  Nasadil jsem IE8Beta2 před dvěma dny a musím říci, že oproti první betě s níž jsem nebyl spokojen je Beta dvě o řád lepší. Potěšilo mě, že některé funkce, které jsou v IE7 dostupné jen pomocí IE7Pro jsou v IE8 přímo integrované. Bohužel v IE8 Beta2 prozatím nefungují všechny funkce IE7Pro, ale je to myslím otázkou času a dalšího vývoje, kdy vývojáři IE7Pro zapracují na plné kompatibilitě.

  Osobně bych ale IE8 nevyčítal nepř. gest myší a podobně, protože např. velmi populární Firefox takové funkce v základu také nemá a je potřeba je doplnit pomocí rozšíření. A stejně tak i do IE7/8 a vlastně i IE6 existují rozšíření, která značně zvyšují funkcionalitu prohlížeče.

  Kdo chce all-in-one řešení, ten sáhne po Opeře, která je rychlá, stabilní a má 90% nejpoužívanějších rozšiřujících funkcí přímo integrovano, ovšem zase ne vše co je dostupné v podobě rozšíření pro Firefox, lze dostat do Opery. Bohužel kompatibilita Opery na některých stránkách není nejlepší, což je škoda, ale vývojáři webů zřejmě optimalizují hlavně pro IE a nyní i pro Firefox a Opera je ten třetí vzadu.

  Pokud jde o IE8, tak já jsem spokojen s rychlostí prohlížeče. Narazil jsem zatím na pár nedostatků a potkal jsem se i se zatuhnutím prohlížeče, ale to je v Beta verzi pochopitelné. Každopádně pokrok oproti Beta 1 je značný, takže jsem zvědav na finální verzi. Zejména mě potašil nový způsob přepínání kompatibility do IE7 módu, protože ten je zatím na mnoha stránkách nutný. Každopádně oproti Beta 1 je toto vyřešeno mnohonásobně lépe, než pomocí zapnutí emulace pro celý prohlížeč s vyžadovaným restartem IE. Nyní je to snadné a přehledné.

 • 2 | zimmi

  Musím se přidat ke chvále. Vzhledem k tomu, že poslední dobou velmi často navštěvuji Web 2.0 weby (tzn. hodně AJAXu), je pro mě IE 8 dobrým kompromisem mezi Operou a FF. Opera si s AJAXem zrovna netyká a FF má pro mě pomalé rozhraní -> IE je dobrá volba.

 • 3 | VfB

  máš v tom trošku hokej, IE (jakákoliv verze) nemá záložky (bookmarks) ale má namísto nich má oblíbené (favorites), to co ty nazýváš záložky jsou taby (tabs, v češtině možná také panely) a se záložkami to nemá nic společného

 • 4 | Petr Brádler

  [3] To je zvláštní, protože když kliknu na odkaz pravým, mám tam možnost “otevřít v nové záložce”. Když kliknu na tab pravým, mám tam “zavřít záložku”.

 • 5 | VfB

  [4] tak to asi v českém Microsoftu neumějí aglicky, pdole mně se záložka řekne anglicky bookmark, ale to v originálním (anglickém) exploreru nikde nenajdete, prostě klasická billovina, proč dodržovat nějaké zaběhnuté termíny, když si můžeme vytvořit jiné, nejlépe co nejvíce zavádějící, holt starého psa, novým kouskům nenaučíš xD

 • 6 | Petr Brádler

  Je taky dost možné, že to dělá IE7Pro, tak bychom to mohli hodit na Přemka [1] :-D . Ale jinak mi to moc nevadí. I když si dávám do knihy záložky, tak se to více blíží pojetí záložek zde, jak píšu, než pojetí oblíbených položek.

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn