Co mě zaujalo na MacWorld 2009

8. 1. 2009  •  Petr Brádler  •  5 komentářů 

Předevčírem proběhl MacWorld 2009, kde byly představeny novinky na nadcházející rok. V rychlém přehledu to byly softwarové produkty iLife ’09, iWork ’09, webová služba iWork.com, nový 17“ MacBook Pro a novinky u iTunes.

iWork ’09, jež obsahuje aplikace Keynote, Pages a Numbers je obdoba Microsoft Office a dle mého má Office 2007 navrch. Pro běžné užití to ale normální člověk asi nepozná. iTunes jsem zkoušel 2x, ani jednou mě nepřesvědčil. Oproti Windows Media Player 11 mi připadá „neohrabaný“ a nedokázal jsem v něm některé věci udělat. Navíc některé funkce se vážou na USA a u mě byly zakázány. A ani nový 17" MacBook Pro mě snad kromě vývoje baterií ničím novým nezaujal. Pokud opravdu vydrží 17“ notebook v reálném provozu 8 hodin, je to paráda. iWork.com je obdoba online dokumentů, které již známe buď v podání Google Docs nebo Microsoft Office Live Workspace.

Co se mi naopak líbilo, je balík iLife ’09. Ten obsahuje produkty iPhoto ’09, iMovie ’09, Garage Band ’09, iWeb ’09 a iDVD. Microsoft nabízí svůj Windows Live Essentials, který je alternativou pro PC/Windows, ale o tom je řeč vedle.

iPhoto ’09 přichází se dvěma novinkami – Faces (obličeje) a Places (místa). Faces využívá rozpoznávání obličejů a následně třídění fotek podle jednotlivých lidí a Places GPS geotagging, což přidává fotkám zeměpisné souřadnice a následně je možné se podívat, kde přesně byly fotky pořízeny. Dobře vypadá taky vytvoření cestopisné mapy, kde jde hezky vidět, které části světa jste navštívili a v jakém pořadí a celé to nakonec vytisknout do fotoknihy. Live fotogalerie také dokáže přiřazovat k fotkám jednotlivé lidi, kteří se na nich vyskytují, ale automatické rozpoznávání obličejů toto posouvá opět o kousek dále. Nové je taky propojení s Facebookem.

MacWorld 2009Live Fotogalerie

iMovie ’09 nabízí velice přehledné stříhání, mixování a upravování videa. Stabilizace obrazu, zpomalování, přidávání hudby, ad. Zde Microsoft naprosto ztrácí. Windows Movie Maker, který je ve Vistách se dá na jednoduchý střih videa použít, ale to co předvedli v Live Movie Maker je hrůza. Můžeme se uklidňovat, že se jedná prozatím o beta verzi a že s tím ještě něco udělají. I zde je možnost přidat animovanou mapu, kterou známe z různých cestopisných dokumentů.

Oba balíky se dají nově koupit za $79. Jen je od Apple ubohé, že k používání tohoto software potřebujete Apple hardware. Směšné. Pro rodinný počítač bych si iPhoto a iMovie dokázal představit. Nicméně pro ostatní nasazení je balík Live služeb stále jednička. Konkurence je ale zdravá, tak uvidíme, co bude dále.

Související články

Rubrika: Software

Štítky: ,


5 komentářů Přidat komentář RSS komentářů

 • 1 | Josef Strzibny

  Jo iLife mě také zaujal :-) . Je vidět, že Apple úplně nelení.

 • 2 | Ch.St.Baron

  ahoj prave zarizuji bejvak a libi se mi ten stul co jsi si nechal udelat muzes mi poslat odkaz na truhlare kde ti to udelali? dik Petr

 • 3 | Petr Brádler

  Nenechal jsi mi kontakt. Napiš na e-mail. A podotýkám, že jsem z Nového Jičína, stejně jako výrobce.

 • [...] měsícem jsem psal, co mě zaujalo na MacWorld 2009 – především novinky v iLife 2009 (iPhoto ‘09, iMovie ‘09) &n…. To jsem ještě nevěděl, že podobnou funkci nabízí také Windows Live Fotogalerie. Dosud jsem [...]

 • [...] jako dříve, mě opět zaujala pěkná a intuitivní práce s videem a jeho [...]

Přidat komentář


Komentáře můžete sledovat přes RSS kanál.


Dinosaurus Pleo

Petr Brádler, Na volné noze
View Petr Brádler's profile on LinkedIn