Výhody vlastní domény

V předchozím článku o důvodech, proč si pořídit vlastní webové stránky jsme sepsali několik dobrých důvodů proč tomu tak je. Www stránky tedy máme a potřebujeme je vystavit na internetu, tzn., musí být někde umístěny a musí mít svou adresu. Místu, kde jsou stránky uloženy, se říká webhosting a adresu představuje doména (stručné vysvětlení naleznete ve slovníku pojmů).

Doména zdarma, jen problémy

Svou www prezentaci si můžete uložit u některého z freehostingových poskytovatelů zdarma. Zní to zajímavě, ale opak je pravdou. Získáte adresu pouze 3. řádu, tedy „váš-název.poskytovatel-hostingu.cz“. Navíc, co se stane, když poskytovatel free hostingu ukončí své služby? Přijdete o pracně budovanou pozici na internetu a budete se muset poohlédnout po jiné adrese.

Vlastní doména, investice do budoucna

Doména je součástí Vaší firemní identity, stejně jako název firmy nebo logo. Proto není dobré, aby byla spojována s třetí stranou (poskytovatelem free hostingu). Registrací vlastní domény si trvale zajistíte svůj prostor na internetu.

Díky své doméně si můžete zřídit vlastní adresy elektronické pošty – e-maily. Jmenovitě (vase.jmeno@nazev.domeny.cz) nebo funkčně (sekretariát@nazev.domeny.cz, prodej@nazev.domeny.cz). Pomocí e-mailu si nadále sami děláte reklamu vždy, když někomu napíšete. Každý se může podívat, cože to je za doménu, odkud píšete.

Svou doménu můžete také uvádět na vizitkách, v prospektech, inzerátech, firemních hlavičkových papírech a jinde.

Jak vybrat správnou doménu, správné jméno

Způsob jak zvolit název domény můžeme rozdělit na dvě možnosti:

  • název domény vypovídá o našem povolání, podnikání;
  • název domény představuje naši značku, název firmy.

Prvním způsobem můžeme vytvořit doménu, která obsahuje hlavní slovo nebo slova, týkající se našeho podnikání a můžeme přidat také rozlišovací znak jakým je jméno. Názorným příkladem jsou domény sadrokarton-bradler.com nebo www.drevenehracky.com, kde již na první pohled můžeme tušit, co se na dané doméndě nabízí.

Druhým příkladem je volba domény, která představuje jméno firmy nebo buduje značku. Naše munio je smyšlené slovo a nepředstavuje nic reálného (při hledání jsme narazili na člověka žijící v USA, který se takto jmenuje příjmením, ale to je vedlejší :-)). Pod tímto slovem si do budoucna budou lidé představovat naši firmu, jako firmu, která se zabývá tvorbou webu a reklamou. Vytváříme si tedy značku.

Volba je na každém z nás a je dobré si tyto možnosti promyslet než se do vod internetu pustíme.

Při objednání služeb u nás, a pokud nemáte svou vlastní doménu, zajistíme registraci a veškeré vyřizování za Vás. Jediná Vaše práce bude spočívat v tom, vybrat si tu správnou doménu a i v tom Vám rádi pomůžeme a poskytneme vhodné nástroje.


Kam dále / další informace